Na světoznámé webové encyklopedii Wikipedie jsou tisíce chyb a nepřesných tvrzení. Minimálně co se týče zdravotní tematiky, upozorňují vědci z několika amerických univerzit. Na paškál si vzali texty o nejnavštěvovanějších heslech týkajících se zdraví a porovnávali je s ověřenými vědeckými závěry. Kontrolou jich neprošlo devět z deseti...
Konkrétně se výzkumný tým o deseti lékařích z amerických univerzit zaměřil například na články o rakovině plic, cukrovce, astmatu, vysokém tlaku, bolesti zad či ischemické chorobě srdeční. Obsah zpráv pak srovnával s nejnovějšími výzkumy z renomovaných časopisů a své závěry uveřejnil v Journal of the American Osteopathic Association. Devadesát procent příspěvků podle něj bylo v rozporu se závěry odborníků uvedenými v lékařských časopisech.
"Pracovníci ve zdravotnictví i pacienti by si měli při přebírání informací z Wikipedie dávat pozor," upozorňují podle časopisu Time autoři studie. Podle posledních údajů přiznalo používání webové encyklopedie jako relevantního zdroje až padesát procent amerických lékařů.
"Každý, kdo se bojí o zdraví, musí v první řadě navštívit svého lékaře. Wikipedie je jenom další encyklopedie a nenahrazuje kvalifikovaného zdravotníka," brání zdroj informací Stevie Benton z britského spolku Wikimedia. Analýza se navíc podle něj nezaměřuje na to, zda v textech chyběly zásadní údaje, nebo ne.
Terč kritiky
"Wikipedie se pravidelně stává objektem zájmu médií, zakladatel Jimbo Wales se dokonce v roce 2006 objevil v žebříčku 100 nejvlivnějších lidí světa časopisu Time. Kromě toho se stala objektem řady studií, výzkumů a srovnání kvality, které se dosud zpravidla zaměřují na největší jazykové verze, anglickou a německou," uvádí se na jejích stránkách. Wikipedii nařčení z nepravdivosti článků neustále pronásleduje, hlavním problémem je podle kritiků anonymita přispívajících a skutečnost, že žádná vydavatelská autorita neručí za správnost obsahu.
V anglickém jazyce je na Wikipedii momentálně čtyři a půl milionu příspěvků, v češtině kolem 290 tisíc. Podle BBC se celkový počet všech článků pohybuje kolem třiceti milionů a jsou psány v 285 jazycích.