Metylalkoholová aféra
Norský lékař po návratu z Čech: Úřady alkohol nezvládají
18.09.2012 13:02 Aktualizováno 18.09. 18:17
České úřady nemají metanolovou aféru pod kontrolou a situace v zemi je nepřehledná - podle deníku Verdens Gang to po návratu do vlasti prohlásil norský lékař Knut Erik Hovda, který minulý týden přivezl do Česka účinný lék pro otrávené pacienty. České ministerstvo zdravotnictví vyslovilo nad lékařovým vyjádřením podiv; liší se prý od toho, co říkal v ČR.
Hovda poté sdělil, že norský list jeho vyjádření otiskl špatně a že Česko kvůli metanolové aféře nekritizoval. V Česku podlehly otravě metylalkoholem již více než dvě desítky lidí a několik dalších desítek zůstává hospitalizováno.
"Situace je velmi naléhavá a otravy se rychle šíří. V tuto chvíli nemají české úřady přehled ani kontrolu nad situací," citoval list Verdens Gang předního norského toxikologa Hovdu, který přijel do ČR s lékem fomepizol. Ten při otravě metanolem funguje jako protijed.
Hovda v reakci pro označil Verdens Gang za velmi bulvární list; rozhovor mu prý před otištěním nedal přečíst a citoval ho špatně. "V norštině jsem řekl toto: Alkoholový skandál se rozrůstá a není dosud pod kontrolou... Tak, jak situace vypadá teď (bylo to před dvěma dny), nemá (policie) přehled a plnou kontrolu," upřesnil lékař. Pochválil prý také české zdravotníky za skvělou práci. Norskému deníku prý také řekl, že fomepizol nebyl v ČR registrován, ale ministerstvu zdravotnictví se ho podařilo schválit během pár hodin.
Podle deníku Hovda popsal, že v České republice byl přijat jako "anděl spásy" a že se jemu a jeho kolegům dostalo obrovského zájmu médií. "Všude mě poznávali, dokonce i na letišti, protože mediální šílenství bylo neskutečné," vylíčil Hovda. Uvedl rovněž, že na jeho rychlou pomoc reagovaly s díky oficiální české orgány i spousta soukromých osob.
"V Norsku jsme dobře vybaveni pro případ otrav metanolem, ale protijed je drahý a Česko na něj nemá prostředky. Aplikuje se proto jen v těch nejzávažnějších případech. Obvykle se jako protijed používá alkohol, ale to je dost časově náročné a také složité, protože pacienti jsou pak opilí," vysvětlil v listu Hovda. Ve věci se podle deníku začal angažovat, když si přečetl na internetu varování českého kolegy ohledně situace v Česku.
Ta mu dál dělá starosti, mimo jiné kvůli tomu, že české úřady zavedly částečnou prohibici, citoval ho list. "Potíž je, že Česko zastavilo prodej lihovin od 20 procent obsahu alkoholu, ale turistický průmysl je na prodeji alkoholu závislý. V této situaci si lidé opatřují alkohol jinými způsoby a problémy se ještě stupňují," podotkl Hovda, který působí v toxikologickém ústavu při univerzitní nemocnici v norské metropoli Oslu. Dnes uvedl, že zavedení zákazu prodeje alkoholu na omezenou dobu je správné, aby policie mohla najít zdroj metanolu.
České ministerstvo zdravotnictví lékařovo vyjádření v deníku překvapilo. "Názory pana doktora Hovdy, které prezentuje ve své zemi, jsou pro nás velmi překvapující. Zásadně se odlišují od informací, které sděloval všem partnerům v ČR. Těžko říct, proč dospěl k takové změně postoje," uvedl původně mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Reagoval na citáty z listu. Podle Sršně se vše už ale vysvětlilo.
Ministr Leoš Heger (TOP 09) dnes zopakoval, že ČR o nákupu fomepizolu jedná s výrobcem. Uvedl, že jeho úřad může na pořízení preparátu uvolnit několik milionů bez větších dopadů. Mluvilo se o koupi 25 dávek, podle odhadů by mohly stát kolem pěti milionů korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.