Nové krevní testy odhalí, kde přesně v těle máte rakovinu

Zdraví
24. 3. 2017 15:10
Vědci pracují na prvních krevních testech, které odhalí rakovinu (ilustrační foto).
Vědci pracují na prvních krevních testech, které odhalí rakovinu (ilustrační foto).

Kalifornští vědci se blíží k velkému lékařskému pokroku. Jako první na světě se snaží vyvinout jediné krevní testy, které by pomohly spolehlivě diagnostikovat rakovinu. Výzkumníci jsou natolik optimističtí, že odhadují první prototypové testy nejdéle za rok. Ostatní vědci však pochybují. Informaci uvedl web The Independent.

Profesorka Jasmine Zhouová a její tým z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) vyvinuli počítačový program CancerLocator, díky kterému dokážou zjistit nejen genetické údaje pro detekci nádorů DNA ve vzorcích krve, ale také určit, kde se v těle nacházejí.

Nová studie by se měla zaměřit na tři typy rakoviny - prsu, jater a plic. Rovněž by podle odborníků měla být schopna určit fázi rakoviny, a to až v 80 procentech případů. Profesorka Zhouová dodala, že dalším důležitým krokem by bylo odebrat vzorky pevných tkání, aby se údajně zlepšila přesnost testů.

"Doufám, že testy budou k dispozici během jednoho roku. Záleží hlavně na zpracování dat, testování a učení se s přístroji," uvedla profesorka Zhouová. Zároveň dodala, že nyní podnikají potřebné kroky k tomu, aby jejich plány vyšly a oni byli dostatečně vyškolení při práci s programem.

"Je to velká věc. Pokud by se to skutečně podařilo, v což doufáme, mohlo by to zachránit mnoho životů," uvedla Lara Bennerrová, která pracuje pro britské charitativní centrum Worldwide Cancer Research financující výzkum rakoviny po celém světě.

Proti rakovině bojují i ostatní

Po uveřejnění informací přicházejí i další průkopníci medicíny. Mezi ně se řadí americký tým, který vede doktor Kun Zhang z Kalifornské univerzity v San Diegu (UCSD). Výzkumníci vyvíjejí podobný krevní test, který je založený na různých technologiích. Jejich testy by prý mohly být hotovy do několika let.

Doktor Zhang uvedl, že by na pokročilejší fázi mohli svůj výzkum sdílet s týmem profesorky Zhouové k porovnání závěrů a případných technologických rozdílů. "Skupina UCLA využívá ke svému zkoumání počítačový program, který dokáže snížit chybu při zjištění rakoviny z 60 procent na 26,5 procent. My jsme na rozdíl od UCLA vyvinuli nový teoretický vzorec, který je vygenerovaný z našich vlastních dat. Ty máme od více než sta pacientů a zdravých lidí. Naše přesnost při zjišťování nemoci se pohybuje kolem 90 procent," uvedl doktor Zhang.

Profesor epidemiologie zhoubných nádorů na Cambridgeské univerzitě Paul Pharoah pochybuje, že by bylo možné krevní testy vyvinout v tak krátkém časovém horizontu. "Nepochybně má tato studie velký potencionál, nicméně si myslím, že jakákoli takhle obsáhlá studie bude trvat roky, než se dotáhne do požadovanému výsledku," uvedl.

V současné době výzkum rakoviny velmi pokročil. Mezi základní vyšetření však patří různá genetická testování, která odhalí, že s tělem je něco špatně. Rovněž většina ostatních testů je spojena s krví. Jedná se však o velmi specifické vyšetření, na které se lékaři nemohou stoprocentně spolehnout, neboť jen z krve se nemusí onemocnění prokázat.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ