Milujete čokoládu a na posezení vypijete litr slazené limonády? Pak tento text raději vynechte, mohlo by se vám přitížit. Cukr milujeme, ale u některých vědců a lékařů má velmi špatnou pověst. Mluví o něm jako o zabijákovi 21. století. Za co vše podle nich může? A jakou alternativu nabízejí?
Cukr - bílý jed?
Podle některých vědců je cukr nejrozšířenější legální drogou, na kterou si člověk může celkem snadno vypěstovat závislost. V organismu způsobuje poruchy srovnatelné s alkoholem, vlastně jen s jediným rozdílem: po cukru nejsme opilí. Ale to je hodně slabá útěcha.
Na kalifornské univerzitě provedli před časem pokus s krysami. Jednu skupinu živili sirupem, který se dnes v hojné míře používá jako sladidlo do limonád. Po šesti týdnech krmení je pustili do bludiště - byly tlustější, pomalejší a ke všemu ještě zabloudily.
Vysoké dávky cukru škodí hlavně mladému organismu. "Když dítě odmala překrmujeme cukrem, psychicky ani inteligenčně nedosáhne té úrovně, které by mohlo. Do pěti let se totiž v lidském mozku tvoří a vyvíjejí neurony, cukr tomu zabraňuje," tvrdí lékař Josef Jonáš. O průmyslově vyráběném cukru mluví jako o bílém jedu a napsal o něm knihu Zdraví v ohrožení anebo Hořká pravda o sladkém cukru (Eminent, 2013), která právě v těchto dnech vychází.
* Jaká je doporučená denní dávka cukru?
* Kolik ho spotřebuje průměrný Čech?
* Jak se dá odvyknout závislosti na sladkém?
* Proč je zdravější ovoce než kupovaný "džus"?
* Proč sladit rostlinou stevia?
* Jaká čokoláda je vhodnější?
* Kolik cukru je v želatinových bonbonech?
* Jak sladí kávu Karel Gott?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 26. srpna 2013.