Očkování na dovolenou: kam je skutečně potřeba?

Zdraví
15. 7. 2011 18:01
Očkování je třeba několik dní před dovolenou. Do některých států musíte mít i potvrzení.
Očkování je třeba několik dní před dovolenou. Do některých států musíte mít i potvrzení.

S příchodem letních dovolených varují lékaři před exotickými nemocemi jako malárie, břišní tyfus či japonská horečka. Nejlepší prevencí je nechat se očkovat. Jaké očkování ale do konkrétní země zvolit? Kolik vakcína stojí? A jak se vyhnout nemocím i bez injekce? Odpovědi na tyto i další otázky se dočtete v letním seriálu on-line deníku TÝDEN.CZ.

Pokud se chystáte na zahraniční dovolenou, zkontrolujte si očkovací průkaz. I když neuvažujete o žádné speciální vakcíně, je dobré mít alespoň základní očkování proti spalničkám, tetanu či obrně. "Na prázdniny ve střední Evropě bych neváhal ani s ochranou proti klíšťové encefalitidě či meningitidě," říká epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Do zemí s nižším hygienických standardem jako Egypt či Tunisko doporučuje vakcínu proti žloutence.

Chce to čas

Větší péči vyžaduje cestování do exotických a tropických zemí v jihovýchodní Asii, Jižní Americe či Africe. Mezi největší nebezpečí v těchto zemích jednoznačně patří cholera, břišní tyfus či žlutá zimnice. Očkování proti žluté zimnici je do vybraných států dokonce povinné, bez něho není turistům umožněn vstup. "Navíc musí být vakcína v těle alespoň deset dní, je třeba si proto vzpomenout dříve než den před odjezdem, " upozorňuje Kynčl.

I na dovolenou v Česku je dobré nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě.Odborníci varují, že riziko se může skrývat i u nemocí, které již za nebezpečné nepovažujeme. Obzvláště v Turecku, Indii a na Balkáně hrozí nakažení vzteklinou. "U nás sice tato nemoc 10 let není, ale ve světě je jí dost. Dá se na to i umřít," varuje Kynčl. První příznaky se navíc mohou objevit až za několik týdnů, což případnou léčbu výrazně komplikuje.

V ceně letenky

Na druhou stranu očkování nepatří mezi levné záležitosti. Zejména do mimoevropských zemí se může cena za vakcíny vyšplhat na úroveň samotné letenky. Pro orientaci - vakcíny proti žloutence se pohybují kolem osmi set korun, za ochranu před cholerou se platí kolem pěti set a za očkování proti meningokokovým nákazám až 1600 korun.

"Očkování přesto má smysl. Kromě spousty starostí člověk ušetří i na následné rekonvalescenci a zdravotní péči," tvrdí Kynčl, podle kterého není třeba očkovat se proti všem rizikům, ale vyhodnotit, co je skutečně reálná hrozba. Pomoci by měli v kvalitních očkovacích centrech. "Přestože většina těchto společností je v soukromých rukou, takže jejich zájem je vydělat. Na internetu a diskusních fórech se dají najít místa, kam se vydat pro objektivní a fundovanou radu," dodává.

Cestovatel by se ale podle Kynčla neměl spoléhat jen na očkování. Obecně se doporučuje vyhýbat se nápojům s ledem, který se často vyrábí z nečisté vody, omývat si ruce přípravky obsahujícími ze 60 procent alkohol, používat repelenty a nosit dlouhé nohavice. "V exotických zemích bych se navíc nekoupal ve sladké vodě, kde žije mnoho parazitů. Stejným problémem mohou být kašny a pítka na náměstích," varuje Kynčl.

Doporučené očkování do turisticky oblíbených destinací:

Itálie

Francie            Hepatitida typu B

Řecko

Chorvatsko

Španělsko       Hepatitida typu A a B, vzteklina

Bulharsko

Egypt

Turecko          Hepatitida typu A a B, břišní tyfus, vzteklina

Tunisko

Mexiko           Hepatitida typu A a B, břišní tyfus, vzteklina, malárie

Thajsko          Hepatitida typu A a B, břišní tyfus, japonská encefalitida, malárie, vzteklina, žlutá zimnice   

 

Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ