Odborníci varují: Přibývá žen, které se nárazově opíjejí

Zdraví
11. 1. 2013 16:00
Ženy tíhnou k alkoholu stále častěji.
Ženy tíhnou k alkoholu stále častěji.

Vypít na posezení minimálně pět sklenic piva nebo jiného alkoholu je pro miliony žen běžné. Alespoň to vyplývá z aktuálně zveřejněné studie americké organizace Centers for Disease Control and Prevention. Podle ní přibývá žen, které se několikrát do měsíce opijí do němoty. Čeští adiktologové potvrzují, že podobná situace je i v Česku.

Každá osmá Američanka mladší 35 let a každá pátá vysokoškolačka se alespoň třikrát do měsíce opije tak, že si část večera jednoduše nepamatuje. Během jednoho posezení si tyto ženy dají až sedm alkoholických drinků, což ohrožuje jejich zdraví a život.

"Nárazové pití u žen je skutečně problém - jednak z důvodu extrémního zdravotního zatížení, a jednak díky možnému rozvoji závislosti na alkoholu v rámci snižování přirozených adaptačních mechanismů. Nejproblematičtější variantou je ta, kdy žena nárazovitě pije alkohol a nezná pravé důvody, které ji k takovému chování vedou," vysvětlila on-line deníku TÝDEN.CZ ředitelka občanského sdružení Alma Femina Kateřina Halfarová.

Podle výzkumu organizace Centers for Disease Control and Prevetion nárazové pití zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu, sexuálně přenosných chorob, srdečních problémů či nechtěného těhotenství. Každým rokem tak pouze ve Spojených státech zemře 23 tisíc mladých žen.

Stále častěji holdují alkoholu i české ženy. Podle odborníků je to spojeno nejen s odlišným přístupem k životnímu stylu, ale také působením marketingu výrobců lihovin, kteří se na ženy a jejich zájmy zaměřují. "Marketing výrobců alkoholu je zacílen zejména na vztahovou oblast, což je nejcitlivější téma v rámci poradenství pro ženy závislé na alkoholu," dodává Halfarová.

Na druhou stranu adiktologové dodávají, že preventivní programy proti alkoholismu snižují také výskyt nárazového pití. Přestože závislost u žen je stále tabuizovaným tématem, lékaři i veřejnost je k těmto problémům vnímavější. "Ženy již mnohem dříve vyhledávají pomoc, nebo jsou schopné si mnohem dříve uvědomit, že  jim alkohol spíše škodí než prospívá," tvrdí Halfarová.

Pomoc pro ženy v nouzi:

Ženy, které mají pocit, že svou situaci kvůli alkoholu nezvládají, se mohou obrátit na terapeuty z občanského sdružení Alma Femina. Odborníci jim nabídnou pomoc v podobě terapie, poradenství, právních služeb či kontaktu s lékaři. V pražském centru pracují s ženami staršími 18 let. Základní služby jsou zdarma, je však možné doplatit si i za nadstandardní péči. Více informací ZDE.

Autor: - han -Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ