Olomoučtí vědci objevili nové látky s protinádorovým účinkem

Zdraví
23. 7. 2015 16:22
Nové látky s protinádorovým účinkem objevily vědci z CRH.
Nové látky s protinádorovým účinkem objevily vědci z CRH.

Novou skupinu látek odvozených od rostlinných hormonů cytokininů, které mají výrazný protinádorový účinek, objevili vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). Nové látky nedávno získaly americký patent, díky kterému se otevírá cesta k získání investora a následnému vývoji nového léku proti rakovině.

Olomoučtí vědci dokázali novou skupinu látek v rostlinách nejen najít, ale dokážou ji také uměle vyrobit. "Americký patent chrání jak strukturu látek, tak metody jejich přípravy a jejich biologickou aktivitu. Jedná se o cytokininové nukleotidy, které vykazují široké spektrum protinádorových účinků," uvedl spoluautor patentu Karel Doležal z CRH.

Americký patent je důležitý pro jednání s potenciálními investory, kteří by chtěli s látkami dál pracovat a například je dostat do fáze klinického testování. "Zisk amerického patentu je velmi významná věc. Celé řízení trvalo zhruba pět let, bylo finančně náročné a museli jsme americkému patentovému úřadu doložit řadu důkazů a vyvrátit mnoho oponentur," řekla Lucie Plíhalová z CRH.

Objevené látky nedávno získaly americký patent.Protinádorové účinky nových látek odvozených od rostlinných hormonů vědci ověřili v umělých podmínkách laboratoře. "Na protinádorové účinky těchto látek jsme přišli víceméně náhodou, když jsme je studovali jako růstové rostlinné stimulátory," uvedl vědec Marek Zatloukal, který měl na syntéze látek hlavní podíl. Objevu předcházely stovky pokusů, které vědci dělali posledních pět let. Řadu let pak trvá cesta od objevu účinných látek k případnému vývoji léku, který pomůže pacientům.

Některé z derivátů cytokininů s protinádorovými účinky, které olomoučtí výzkumníci objevili už dříve, se už dostaly do fáze klinického testování. Nové látky slibují výrazně vyšší účinky při léčbě nádorových onemocnění než nyní úspěšně testovaný roskovitin. "Kromě toho kombinují více účinků v jedné molekule, například protinádorové účinky s imunostimulačními," uvedl člen vědeckého týmu Miroslav Strnad.

Cytokininy jsou rostlinné hormony, které regulují buněčný cyklus v rostlinách. Využívají se v zemědělství a rostlinných biotechnologiích, ale mají i řadu aplikací v medicíně. Olomoucké centrum již několik amerických patentů získalo. Většina z nich však byla zaměřena na rostliny.

Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, v němž pracuje několik desítek vědců z 12 zemí, bylo v Olomouci otevřeno v roce 2013. Vybudování moderního vědeckého pracoviště stálo 808 milionů korun, přičemž investiční náklady pokryla dotace z fondů EU a státního rozpočtu. Na projektu se podílí Univerzita Palackého, Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR a Výzkumný ústav rostlinné výroby.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ