Smažené bramborové lupínky, křupavé tousty nebo topinka z grilu - u všech těchto pochoutek bijí vědci z britské agentury Food Standards Agency na poplach. Podle posledního výzkumu se v těchto tepelně upravených potravinách schovává hrozba jménem akrylamid. Tato chemická látka je totiž příčinou vzniku rakoviny. Informaci přinesl zpravodajský web BBC.
Kdo má rád lehce připečené tousty, hranolky nebo například brambory, měl by se mít na pozoru. Podle posledního výzkumu, který provedli vědci z britské agentury Food Standards Agency, by se mělo dbát na postupu vaření jednotlivých pokrmů a sledování jejich barvy. Proč?
Již zmíněné pochoutky by totiž neměly být do hněda, ale měly by mít zlatavou barvu. Důvod je podle vědců prostý - při vaření totiž mohou vznikat chemické látky, které mohou způsobit rakovinu.
Nebezpečnou látkou je totiž akrylamid. Ten je údajně přítomen v mnoha různých druzích potravin a je přirozeným vedlejším produktem procesu vaření. Nejvyšší hladiny této látky se nacházejí v jídlech s vysokým obsahem škrobu, která byla vařena, smažena nebo třeba grilována nad 120 stupňů Celsia. Jde například o lupínky, chléb, snídaňové cereálie, sušenky, tousty, koláče, brambory, hranolky...
Čím tmavší, tím horší
To znamená, že když si člověk chce pochutnat na topince z grilu nebo jen na ranní pochoutce v podobě křupavého toustu, měl by si zejména všímat barvy pokrmu. Čím tmavší je barva pečiva, tím větší množství nebezpečné látky akrylamid je přítomno.
Agentura Food Standards Agency doplnila, že by lidé také neměli uchovávat brambory a kořenovou zeleninu v lednici. Je to údajně proto, že hladina cukru v zelenině při nízkých teplotách roste, což by mohlo zvýšit akrylamid v jídle při následném tepelném zpracování.
Pozitivní pouze u zvířat
Výzkum byl zatím potvrzený pouze na zvířatech. Při něm se ukázalo, že chemická látka je pro DNA výrazně toxická a způsobuje rakovinu. Vědci tudíž předpokládají, že totéž platí i u lidí, což se zatím nepotvrdilo. Výzkum ale nadále pokračuje.
Skepticky k této problematice přistupuje profesor Cambridgeské univerzity David Spiegelhalter. "Jsem toho názoru, že dospělý člověk by musel 160krát přesáhnout normu akrylamidu, aby mu mohl způsobit nádorové onemocnění," uvedl.
Stejný názor sdílí také Emma Shieldsová, která pracuje jako zdravotní poradkyně pro společnost Cancer Research UK. "Lidé mohou zamezit rakovině tím, že omezí nezdravé smažené pokrmy a budou dodržovat vyváženou a pestrou stravu," uvedla a dodala, že velkým rizikem vzniku rakoviny je zejména obezita, alkohol a kouření.