Pesticidy snižují inteligenci. Odborníci je chtějí zakázat

Zdraví
22. 4. 2011 16:33
Pesticidy, chemické látky používané v zemědělství, se negativně projevují zejména na zdraví dětí.
Pesticidy, chemické látky používané v zemědělství, se negativně projevují zejména na zdraví dětí.

Pesticidy se negativně projevují na vývoji dětí. Podle tří amerických studií mají negativní vliv na vývoj nervové soustavy a snižují inteligenci. Reagovat na tato varování chce i Česko. Ministerstvo zemědělství připravuje nová pravidla užívání pesticidů, kde by se případné zákazy mohly objevit.

Téměř 20 let se tři americké univerzity zabývaly tím, jaký vliv má používání pesticidů na zdraví dětí. Od 90. let minulého století zkoumaly stovky kalifornských dětí, které přicházely od útlého dětství s chemikáliemi do styku. Nakonec vznikly tři studie uveřejněné v lékařském časopise Environmental Health Perspectives, které před použitím některých látek varují.

Pesticidy = zdravotní risk

"Studie přinášejí důležité informace, že některé pesticidy mohou negativně ovlivňovat vývoj mozku dětí už během jejich nitroděložního vývoje, což může vést ke snížení inteligence a dalších mentálních schopností dětí," vysvětluje odborný konzultant Centra pro životní prostředí a zdraví Miroslav Šuta.

Američtí odborníci navíc tvrdí, že nejvýrazněji pesticidy škodí ještě nenarozeným jedincům. "Vývoj nervového systému v děloze matky je více náchylný na účinky pesticidů, protože se v tuto chvíli buňky teprve vyvíjejí a diferencují, tvoří se neuronová spojení, která jsou klíčová pro další rozvoj dítěte," píše se ve zprávě.

Tyto cedule zdobí ve Spojených státech hřiště, na kterých se pesticidy nepoužívají.Zákaz v parcích, na hřištích a v okolí nemocnic

Podle občanské společnosti Centrum pro životní prostředí a zdraví by k těmto výsledkům mělo přihlédnout i české ministerstvo zemědělství, které v současné době tvoří nová pravidla k užívání pesticidů. "Součástí tohoto plánu může být i omezení nebo zákaz používání pesticidů v oblastech využívaných širokou veřejností nebo zranitelnými skupinami obyvatel," dodává Šuta. Pesticidy by se tak nesměly vyskytnout ve veřejných parcích, zahradách, sportovištích, rekreačních areálech či na pozemcích škol a nemocnic.

Občanská sdružení však nejsou součástí pracovního týmu tvořícího nová pravidla, a proto se rozhodla ku příležitosti světové Dne Země apelovat na ministerstvo, aby vzalo na vědomí výsledky těchto studií. "Ministr by měl hájit také zájmy lidí vystavovaných pesticidům, zejména pak zranitelných skupin, jako jsou těhotné ženy, děti nebo nemocní," dodává Šuta.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ