Pijte chlor a neberte prášky. Jak nás ohrožuje "doktor Google"

Zdraví
19. 2. 2016 05:15
Internet může sloužit k získávání informací o zdraví a zdravotní péči, pokud však vyhledávání překročí určitou mez, mluvíme hovorově o kyberchondrii.
Internet může sloužit k získávání informací o zdraví a zdravotní péči, pokud však vyhledávání překročí určitou mez, mluvíme hovorově o kyberchondrii.

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán - snad nejvíc to platí u zdraví. Čím dál víc lidí totiž nevidí důvod, proč se pachtit k lékaři, když mají vyhledávač. Obracejí se na něj, ať už je trápí pupínky, nebo rakovina. Jenže samoléčba nesmysly, které dr. Google leckdy vyplivne, může být hazard se životem.

Hypochondr je mrtev, ať žije kyberchondr, chce se říct při nahlédnutí do oceánu internetových diskuzí. Rochnit se ve vygooglovaných informacích o rozličných nemocech je oblíbená kratochvíle tisíců lidí. "Je přirozené, že milujeme napínavé příběhy, takže nás i v tomto ohledu přitahují výjimečné nebo přímo katastrofické scénáře," vysvětlila před časem v britském magazínu Mirror praktická lékařka Helen Webberley, proč pak při takovém surfování propadáme nervozitě. Paranoidnější nátury jsou přímo v panice: bolest hlavy? Jasný mozkový tumor. Flíček na obličeji? Pomoc, rakovina kůže!

U lidí s nedostatečným lékařským vzděláním může získávání internetových (nezřídka pochybných) lékařských informací vyvolat značné znepokojení.Na druhé straně je neuvěřitelné, s jakými zdravotními neduhy a zbytečným strachem chodí někteří kyberchondři - třeba i léta - po světě. "Našel jsem si pod kůží několik pevných a s ostatní 'hmotou' nesouvisejících výrostků, největší na stehně má přes dva cm, ty ostatní jsou menší. O tom velkém vím už pár let. Může se jednat o nádory?" ptá se ostatních pisálků na webu Doktorka.cz jakýsi Zdenek27. "Dobrý den. Již asi pátým rokem mám na horních víčkách oranžové fleky. Z čeho to může být a co to signalizuje?" pátrá zase Bára. V diskuzi na téma Pupínky na genitáliích u ženy pro změnu hořekuje Klára: "Pane bože, já jsem četla, že se to nedá léčit, a už jsem si všimla, že jednu má ode mě i přítel, a prý z toho může být rakovina!" Stovky, možná tisíce takových lidí se tak samovyděsí, že místo aby utíkali na kontrolu, odkládají návštěvu doktora, co to dá.

Podle výzkumu britské zdravotnické organizace Natural Hydration Council s ní otálí až třicet procent populace. Místo toho zasedají k monitoru a svěřují své útrapy klávesnici.

Porodní e-báby

Nejenom ve světě, i u nás má "internetová medicína" žně. Potenciální pacient z webu často zjistí, že stačí, aby vlezl do špajzu, a tam na něj čeká nějaký ten "přírodní lék". Což se týká i těžce nemocných. "Často podcení takzvanou diabetickou nohu a chodí ke mně až s černým prstem, protože se doma koupou v řepíku a posypávají framykoinem, aniž bych tušila, kdo jim ta antibiotika předepisuje," říká Michala Pelikánová, vedoucí lékařka diabetologie z pražské Polikliniky Budějovická.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU INSTINKT, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Linda KholováFoto: Profimedia , ČTK , Wavebreak Media LTD, PA Peter Jordan

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ