Kdo potká Karen Butlerovou poprvé, přísahal by, že pochází ze Skotska. Pravda je však taková, že Butlerová je čistokrevná Američanka, která trpí vzácnou chorobou zvanou syndrom cizího přízvuku. Její hlas se proto změnil k nepoznání.
Kvůli problémům s dásněmi musela šestapadesátiletá Karen Butlerová na náročnou operaci, kterou strávila celou v narkóze. Když se probudila, měla sice nové implantáty, ale také nový přízvuk. "Nejdříve jsem to připisovala velkému otoku tváří, ale za týden otok zmizel a divný akcent mi zůstal," vzpomíná Butlerová na serveru ABCNews.
Lékaři měli u její diagnózy jasno: jedná se o syndrom cizího přízvuku. Tato choroba vzniká při poškození části mozku, která je zodpovědná za jazykové vzorce a tón řeči. "Je to skutečně malá část mozku, která kontroluje artikulaci a intonaci, proto je tato nemoc velmi vzácná," tvrdí neurolog Ted Lowenkopf, podle kterého je na světě pouhých 60 pacientů trpících tímto postižením.
Nejčastěji k tomuto poškození dochází při úrazu hlavy, při mrtvici či roztroušené skleróze. Pacienti se ale prý shodují, že se s tímto handicapem dá naučit žít. "Lidé se mě často ptají, kde jsem se s ženou seznámil. Nikdo mi nevěří, že u nás ve městě," říká manžel Butlerové.
Nejznámější případ se stal za druhé světové války v Norsku, kde střepina z bomby zasáhla osmadvacetiletou ženu, která po probuzení mluvila jako Němka. Zkušenosti s touto chorobou má i muž z Baltimoru, který začal po mrtvici mluvit jako Skandinávec. Když se porucha po třech a půl měsících spravila, byl podle serveru Chicago Tribune dokonce zklamaný: "Doufal jsem, že mi to pomůže oslovovat ženy."