PODÍVEJTE SE: žloutenka může vést až k rakovině. Jak virus vypadá?

Zdraví
4. 8. 2011 11:46
Očkovat se lze nechat proti žloutence typu A a B.
Očkovat se lze nechat proti žloutence typu A a B.

Neléčená žloutenka může vést až k rakovině jater, varují odborníci. Největší riziko představuje zejména virová hepatitida typu C, proti které zatím neexistuje účinné očkování. Zákeřnost této nemoci spočívá v tom, že se nemusí několik let vůbec projevovat. Mnoho pacientů o své nákaze vůbec neví.

Každým rokem se v Česku nakazí 1500 lidí virovou hepatitidou, přičemž zákeřnou žloutenkou typu C trpí až tisíc z nich. Podle dubnového průzkumu společnosti Invenio Faktum si svého stavu nebo rizika rozvoje jaterních onemocnění nejsou vědomi dva lidé ze tří.

"Neléčený, chronicky probíhající virový zánět jater typu C se přitom může projevit naplno až po dvaceti třiceti letech a může skončit jaterní cirhózou nebo rakovinou," vysvětluje lékař Jiří Pešina.

Podle Jana Šperla z Kliniky hepatogastroenerologie v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny nemusí nemoc "prozradit" ani jaterní testy, přestože již hrozí riziko jaterní cirhózy.

"Není-li provedeno cílené vyšetření na virus hepatitidy, nemusí být při běžné prohlídce choroba rozpoznána," upozorňuje Šperl. Žloutenka typu C je přitom v současné době nejčastějším důvodem pro transplantaci jater.

Podle odborníků je klíčové znát rizika nákazy virové hepatitidy a v případě nejistoty nechat seu lékaře vyšetřit. Proti žloutence typu B se lze nechat očkovat. V Česku je toto očkování pro děti poviinné - pokud nedostaly dávku do tří měsíců věku, dostanou ji po dvanáctém roce. Lékaři radí očkovat předškoláky i proti hepatitidě A.

Žloutenka v Česku:

Loni v Česku onemocnělo hepatitidou A 862 lidí. U 244 byla zjištěna hepatitida B a u 708 hepatitida C, obě se přenášejí krví a tělními tekutinami. Celkem je sedm typů hepatitid, lidově žloutenek, protože nemoc bývá, ale nemusí být spojena se žloutnutím kůže a očního bělma. Nejčastější jsou typy A, B a C.

Žloutenkou A se lidé nakazí z infikovaného jídla či nápoje. Žloutenka B se v zemích s vysokým výskytem často přenáší při porodu z nakažené matky na dítě a při krevní transfuzi. V zemích s nízkým výskytem se žloutenka B nejčastěji šíří sexem s nakaženým člověkem a mezi nitrožilními narkomany.

Zdroj: ČTK

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ