Problémy spojené s funkcí štítné žlázy bývají vážné a neměly by se podceňovat. Přitom až každá dvacátá těhotná žena v Česku je postižena onemocněním uvedeného orgánu. Lékaři proto apelují na nastávající matky, aby nepodceňovaly péči o štítnou žlázu a příslušná vyšetření.
Za posledních deset let se sice ve světě zásobení jódem, který je pro funkci štítné žlázy zásadní, významně zvýšilo a Česko je na tom kvůli jodizaci soli dobře, ale zejména mezi těhotnými a kojícími ženami stále existují ohrožení jedinci. Štítná žláza je přitom zásadní pro správný vývoj mozku dítěte, jeho vnitřních orgánů i svalstva.
U novorozeňat se mezi 48 a 72 hodinami po narození provádí testování na tyreostimulační hormon (hormon podvěsku mozkového, který řídí funkci štítné žlázy), kdy se vzorky odebírají z paty miminka.
Jód nade vše
Štítná žláza se podílí na regulaci metabolismu, produkcí hormonů, které ovlivňují rychlost látkové výměny, spotřebu kyslíku, růst a vývoj. Její nejčastější poruchou hypotyreózou (snížená funkce) u nás trpí 5 procent všech lidí, nejčastěji ženy. "Stejné procento se vztahuje na těhotné ženy. Jednoduše řečeno, se sníženou funkcí štítné žlázy se ročně potýká přibližně pět tisíc těhotných, tedy každá dvacátá. Poruchy štítné žlázy mohou souviset právě s nedostatkem jódu. Věk ženy přitom nemá vliv na vznik tyreopatií," vysvětluje lékařka Eliška Potluková z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Situaci by vyřešil plošný screening štítné žlázy u těhotných, který by monitoroval její funkci i dopady na plod. "Povinný plošný screening štítné žlázy u těhotných není na našem území dosud zaveden. Je tedy na ženách samotných, aby si jej u svého gynekologa nebo praktického lékaře vyžádaly co nejdříve po otěhotnění a nejlépe ještě před tím. Pokud by ho chtěly zaplatit ze svého, tak se jedná pouze o částku několika set korun, která je v porovnání se zdravím zanedbatelná," doporučuje Potluková.
Plošná vyšetření
Z iniciativy VZP se v roce 2009 uskutečnil projekt s názvem "Screening onemocnění štítné žlázy u těhotných žen", jehož první část byla ukončena na konci prosince téhož roku. Dodnes však v některých nemocnicích screening běží a např. Nemocnice Havlíčkův Brod loni začala s výzkumným projektem zaměřeným na zjišťování dopadu onemocnění štítné žlázy u matky v těhotenství na vývoj dítěte. Česká endokrinologická společnost a Společnost klinické biochemie dokonce navrhovaly vyšetřování funkce štítné žlázy u všech těhotných žen v časné fázi těhotenství.
VZP se na vyšetření štítné žlázy u těhotných žen zaměřila i letos, ale nabídky pojišťovny využilo pouze málo zájemkyň. "Od května do července jsme letos v rámci bonusového programu nabízeli všem těhotným klientkám VZP na vyšetření štítné žlázy příspěvek 1 500 korun. Tuto možnost ale využilo jen 25 žen," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Před třemi měsíci dokonce američtí lékaři podle Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism přišli se zjištěním, že u žen s hypotyreózou nebo hypertyreózou (zvýšenou funkcí žlázy) hrozí předčasný porod. V případě hypotyreózy je u dítěte prokázáno zvýšené riziko úmrtí po porodu i během nitroděložního vývoje, dále nebezpečí nízké porodní váhy a zhoršený tělesný a duševní stav.
Přírodní zdroje
Jód můžeme získávat z několika zdrojů, a to zejména přírodních. Jeho výskyt v rostlinných a živočišných potravinách závisí na obsahu jódu v půdě a jeho konzumaci hospodářskými zvířaty. Dobrými zdroji jódu jsou mléko, vejce, mořské ryby a sůl. Doporučený denní příjem u dospělých je 150 mikrogramů, u těhotných a kojících žen by se navýšit minimálně o sto mikrogramů.