Na Zelený čtvrtek - v den, kdy "odlétají zvony do Říma", připadá každoročně Mezinárodní den uvědomění si hluku. V Česku jej (nutno říci, že poměrně tiše) připomíná hudebně ekologické sdružení Hudekos. "Chceme se zastavit a uvědomit si, že ticha lze dosáhnout vypnutím 'neposlouchané' hudby a akustických reklam," vzkazují aktivisté. Upozorňují hlavně na hlukový smog.
V restauracích, barech, kavárnách, obchodech a výtazích. Odevšad se line neutuchající hudba, takzvaný "muzak". Mnozí lidé si zvykli a už ji ani nevnímají, jsou tací, kteří asertivně požádají v kavárně o ztlumení, a pak jsou ti, kteří upozorňují, že jde o hudební (nebo hlukový) smog, který člověku nesvědčí nebo mu dokonce ubližuje.
"Češi by si měli uvědomit negativní dopady hluku, vypnout ho a začít si vážit ticha," říká k tomu šéf sdružení HUDEKOS Jan Stěnička.
Den uvědomění si hluku začala držet zhruba před čtvrtstoletím Liga neslyšících v New Yorku a také v ČR se již několik let k němu připojují někteří ekologové, lékaři, akustici, učitelé, psychologové i hudebníci.
Pozor na akustický smog
Členové českého sdružení HUDEKOS sbírá informace o působení hluku na člověka, upozorňují na nebezpečí akustického smogu, zejména kritizují vysoké limity povoleného hluku v dopravě.
Podle Světové zdravotnické organizace i českých hygieniků by hluk v obydlených zónách neměl během dne přesáhnout 55 a v noci 40 decibelů. Hluk kolem 70 decibelů už omezuje pochopení řeči a jeho vyšší intenzita už může způsobit přechodné i trvalé poškození sluchu.
Práh slyšitelnosti je 0 dB
Šum ve studiu odpovídá asi 20 dB
Tikot hodin odpovídá asi 30 dB
Šepot z 10 cm odpovídá asi 50 dB
Kytara z 40 cm odpovídá asi 60 dB
Saxofon z 40 cm odpovídá asi 90 dB
Hlasitý výkřik odpovídá asi 130 dB (práh bolesti)
Vzlet tryskového letadla je více než 190 dB
(Zdroj: Wikipedia)
Foto: Profimedia