Průměrný Čech vykouří přes 100 krabiček cigaret ročně

Zdraví
21. 5. 2012 15:45
Přestat kouřit chce až 70 procent českých kuřáků. Povede se to jen části z nich.
Přestat kouřit chce až 70 procent českých kuřáků. Povede se to jen části z nich.

Průměrný Čech vykouřil od roku 1993 do roku 2010 přes 37,6 tisíce cigaret, což při dvacetikusovém balení představuje 1882 krabiček na osobu, a to včetně dětí. Každý rok tak průměrný Čech spotřeboval více než 104,5 krabičky, vyplývá z dat zveřejněných dnes Českým statistickým úřadem.

Spotřebu cigaret statistici sledují více než šedesát let. "Z původní spotřeby 1337 kusů cigaret se zvýšila do roku 1971 na 1950 kusů a potom až do roku 1988 oscilovala kolem 1900 kusů," konstatovala mluvčí úřadu Bohumila Beranová.

Po roce 1988 dochází k velkým výkyvům, protože se například několikrát zvýšily ceny cigaret, ale i sazba daně z přidané hodnoty. Například v roce 1997 byla průměrná spotřeba 2351 kusů, v roce 2010 to bylo 2028 kusů. V posledních pěti letech přitom kouří Češi stále méně. "Průměrná spotřeba od roku 1993 je 2091 kusů na osobu," dodala Beranová.

Ve srovnání se zbytkem Evropské unie však na tom nejsou Češi v závislosti na kouření prý tak špatně. Lidí, kteří vykouří minimálně dvacet cigaret denně, v Česku žije pouhých 8,6 procenta z celkového počtu obyvatel. Oproti tomu například v takovém Řecku jich je téměř pětina a v Bulharsku více než šestina. V porovnání se Slovenskem nebo Německem je ovšem výsledek tristní. V obou těchto zemích je silných kuřáků pouze 6,6 procenta.

Do roka a do dne

Odborníci však upozorňují, že značná část kuřáků kouří, protože nemohou přestat. Podle posledního průzkumu Eurobarometru touží se svým zlozvykem skoncovat 70 procent Čechů. "Každý rok se pokouší závislosti zbavit zhruba třetina kuřáků, ale naprostá většina se o to pokouší bez pomoci lékaře, léků či odborných center. Mají tak statisticky jen zhruba tříprocentní šanci, že za rok nebudou kouřit," tvrdí Eva Králíková z Centra závislosti na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Daleko větší šanci mají ti, kteří vyhledají odbornou pomoc. Podle Králíkové se pod dohledem lékařů zbaví 40 procent lidí nikotinové závislosti do jednoho roku. Třicetiprocentní úspěch hlásí také projekt Evropské unie s názvem Exkuřáci jsou nezastavitelní, který nabízí pomoc těm, kteří nemají čas chodit na konzultace k lékaři.

"Lidé se bezplatně zaregistrují a poté dostávají každý den e-mailem rady a tipy, které mají odvykání co nejíce usnadnit. Jde prakticky o stejné rady, které pacienti dostávají v našich poradnách," tvrdí Alexandra Kmeťová ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Sekněte s cigaretami, než seknou s vámi

Lékaři přitom před následky kouření varují. Podle České pneumonologické a ftizeologické společnosti důsledkem kouření vzniká rakovina plic, na kterou v Česku umírá ročně pět až šest tisíc lidí. Mezi další zdravotní problémy spojené s cigaretami patří neplodnost, rakovina jícna, hrtanu, ledvin či slinivky, nemoci sdrce a cév, poruchy štítné žlázy, zhoršení imunity, vředy či řídnutí kostí. "Je stále mnoho kuřáků, kteří jsou překvapeni, jak velké dopady může tento zlozvyk mít na jejich zdraví," říká Králíková.

Autor: Hana Jandová, Pavel Cechl Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ