Dětem musíme o teroru říkat pravdu, tvrdí psycholog

17. 11. 2015 16:30
Podle psychologa záleží především na tom, jak moc je dítě citlivé.
Podle psychologa záleží především na tom, jak moc je dítě citlivé.

Po pařížských teroristických útocích se na předních stranách novin objevují titulky Evropa ve válce, Teror v Paříži. V televizi a na sociálních sítích běží videa, na nichž mladí lidé utíkají před střelbou v evropské metropoli. Jak se s takovými obrázky vyrovnávají děti? A mají s nimi rodiče o tragédii, při níž zemřelo 129 lidí, mluvit? Podle dětského psychologa Miroslava Hudce určitě ano a vysvětlit by to měli klidně i prvňáčkům, pokud se na to zeptají.

"Určitě dětem říkat pravdu, ale volit takový způsob, abychom u nich zbytečně nebudili strach," řekl dětský a školní psycholog Miroslav Hudec, který pracoval 38 let v pedagogicko-psychologické poradně převážně s dětmi a nyní působí v poradně pro rodinu. Podle něj záleží na tom, jak moc je dítě citlivé.

"Některé děti nad tím mávnou rukou a jdou hrát třeba fotbal, protože koneckonců krváky hrají přece v počítačových hrách a toto nevnímají o moc závažněji," uvedl Hudec. Citlivější a přemýšlivé děti ale podle něj rozhodí i méně vážná věc, třeba to, že se poprali dva spolužáci a jednomu tekla krev. Pro takové děti jsou pak tragické obrázky z novin a televize noční můrou.

Pro citlivější a přemýšlivější děti jsou tragické obrázky z novin a televize noční můrou.V tom s psychologem Hudcem souhlasí i matka tří dětí ve věku osm, deset a patnáct let Irena Matějíčková. "Takové zprávy v nich vyvolají stav úzkosti, nerozumějí jim a nechápou, proč rodiče nejsou schopni takové hrůzy zastavit," uvedla Matějíčková. Podle ní někteří učitelé ve škole o takových věcech s dětmi mluví, ale i pro ně je to těžké. Navíc i učitelé mají na věc různé názory.

Pomoci mohou například akce podobné té, jakou v těchto dnech již podevatenácté pořádá pražské Gymnázium Jana Keplera. Místo běžné výuky kolem 17. listopadu pořádá pro studenty, jejich rodiče i veřejnost přednáškové fórum Symposion. Na programu jsou například i diskuse nazvané Islám a muslimové jako předmět českých veřejných polemik či Válka v Sýrii - existuje řešení?

A od jakého věku s dětmi o problémech, jakým je terorismus, mluvit? "Už od takového, kdy se dítě zeptá, třeba i prvňáčkovi je potřeba odpovědět. Protože když se dítě ptá, tak ho to zřejmě trápí," uvedl Hudec. A dodal, že nejdůležitější je informovat. I děti se totiž nejvíce bojí neznámého. "Podívejte se, kolik lidí umírá při dopravních nehodách. A kupodivu ani ty malé děti se nebojí jezdit autem," připomněl Hudec.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

V Aténách vybuchla nastražená bomba. Má možná souvislost se nehodami vlaků

Zahraničí
11. 4. 2025

Právnické firmy ustoupily Trumpovým požadavkům, poskytnou bezplatně své služby

Zahraničí
11. 4. 2025

Pellegrini se v Bratislavě setkal se Zemanem

Zahraničí
11. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ