V obvyklém fitness centru si lidé procvičují svaly a vylepšují fyzickou kondici. V posilovně, kterou je nový přístroj Mindball, si procvičí mozek - schopnost soustředění a relaxace. Trénink posílí mozkové schopnosti a odbourá stres.
Užívá se u manažerů, sportovců či policistů, u přístroje seděli i někteří čeští politici. V cizině se osvědčil k léčbě hyperaktivních dětí či frigidních žen.
Mindball funguje na principu hry, kdy se protihráči snaží dostat do soupeřovy branky kuličku. Ale bez doteku, vše závisí na schopnosti mozku," doplnila Eva Fruhwirtová z agentury Commservis.com, která Mindball jako jedna z mála společností ve střední Evropě vlastní.
Hráči sedí u speciálního stolu, na hlavách čelenky se snímači mozkové aktivity. Míček ovládají jen svou koncentrací. Do branky protihráče dostane míček rychleji ten z hráčů, který se umí lépe soustředit a nerozptyluje se dalšími myšlenkami, popsal princip Fruhwirtová.
Linky zvedne sex
Linky aktivity pravé a levé mozkové hemisféry se ukazují na obrazovce a musejí se blížit nulovým hodnotám, pak je síla mozku největší. Spolehlivě prý linky vysoko zvedne slovo "sex", které každé soustředění naruší.
Jediný přístroj v ČR má společnost se sídlem v Hradci Králové. Přístroj se v ČR neužívá k léčbě, ale už se prý dostal do povědomí zdravotníků - například psychologové posílají na Mindball své klienty, podnikatele, kteří mají problém se soustředěním. Hodina sezení vyjde zhruba na tisícovku, majetnější lidé si ho mohou pronajmout i domů, což je ještě dražší.
Princip je však založen na metodě biofeedbacku, který se jinak v Česku běžně používá k psychoterapiím.
Prodloužená možnost soustředění
Zdechovský vyzkoušel přístroj na svých dvou dětech, 2,5leté dceři a 5,5letém synovi - hra prý u obou prodloužila dobu, po kterou se soustředí.