Fóbie a strach zkreslují vnímanou realitu a dokážou z obávaného objektu udělat ještě větší nebezpečí, než je tomu ve skutečnosti. Pavouci proto vypadají v očích arachnofobů jako obrovské příšery, balkon je podle akrofobů mnohem výš a i malá užovka může ve vnímání některých lidí dosáhnout rozměrů anakondy.
Psychologové z americké Ohio State University zjistili, že některým lidem se v jejich mozku může zvíře, kterého se obávají, zvětšit až třikrát. Původní záměr psychologů se přitom týkal nalezení nových terapeutických metod a pochopení strachu, který svazuje pacienty s fóbiemi. Výzkumu se účastnila šedesátka dobrovolníků, kteří trpěli hrůzou z pavouků a jejichž úkolem bylo během dvou měsíců navigovat živé tarantule labyrintem pomocí sondy.
Po každém experimentu museli popisovat a hodnotit své pocity a nakreslit velikost "svého" pavouka. "Zjistili jsme, že lidé s největším strachem tvrdili, že pavouk byl až třikrát větší než ve skutečnosti," uvedl psycholog Michael Vasey na zpravodajském serveru msnbc.com.
Podle jeho zkušeností vedou fóbie ke zkreslenému vnímání reality. V praxi to znamená, že strach zvětšuje velikost pavouka, proto roste i sám strach a lidé si zapamatují pavouka jako obrovského. Negativní pocit proto v člověku přetrvává i poté, co ošklivý zážitek odezní.
Lidé se obávají, že je pavouk pokouše či jim jinak ublíží, přestože je úplně neškodný, shrnuje Vasey. Objektu, jehož se obávají, se pak postižení vyhýbají, a nemohou si proto srovnat své představy s realitou, shrnul začarovaný kruh americký psycholog.