Říká se, že majitelé restaurací vybírají servírky podle vzhledu. Nejradši mají mladé hubené holky. Podle nového výzkumu však možná dělají chybu.
Čím tlustší obsluha, tím víc jídla si objednáte. Zhruba tak se dá shrnout závěr poněkud bizarního výzkumu Němce Tima Döringa a Američana Briana Wansinka. Řečení psychologové pozorovali a vážili celkem 497 zákazníků a číšníků v šedesáti restauracích. Zjistili, že velikost objednané porce závisí na indexu tělesné hmotnosti (tzv. BMI, hmotnost dělená druhou mocninou výšky) číšníka či číšnice. Hosté obsluhovaní oplácanější obsluhou si objednávali významně víc jídla než hosté obsluhovaní hubeným personálem.
Až čtyřikrát častěji si dávali po jídle zákusek, a dopřávali si i víc alkoholických nápojů. Na hubené zákazníky přitom hmotnost číšníků působila víc než na tlusté. "Do restaurace nikdo nechodí, aby začal s dietou," prohlásil Döring. "Následkem toho jsme ohromně náchylní k podnětům, které nám poskytují ospravedlnění objednat si a sníst, co chceme."
Tim Döring pracuje na Schillerově univerzitě v Jeně, Brian Wansink působí na Cornellově univerzitě v americké Ithace. Svůj výzkum zveřejnili v časopise Environment and Behavior. Podobnými tématy se zabývají dlouhodobě.
V minulosti například zjistili, že množství jídla, které sníme, ovlivňuje barva talíře. Čím větší je mezi pokrmem a talířem barevný kontrast, tím víc nám připadá, že jídla je. Když je kontrast nízký, máme sklon sníst víc.
Jde vlastně o zvláštní případ takzvané Delboeufovy iluze. Je to optický klam, při němž nám plný kruh obklopený prázdným kruhem připadá větší, než když ho vidíme samostatně (viz obrázek). Jiní psychologové zjistili, že velikost objednávky ovlivňuje například hudba, která se v restauraci pouští. Stejný trik ostatně využívají i obchodní domy.