Studie v Kanadě
Jak vyléčit psychopaty? Jedině láskou
16.11.2016 05:19 Původní zpráva
O léčivé moci nejsilnějšího lidského citu se toho už napsalo hodně, převážně v lyrickém duchu. Teď ale vědci potvrdili, že láska může udělat z nesnesitelného psychopata docela příjemného člověka.
Tvrdí to alespoň studie, kterou zveřejnil doktor Mark D. Holder z Univerzity Britské Kolumbie v Kanadě. Za vzorek mu posloužilo téměř pět set studentů, kteří prožívali vztah s partnerem, jehož chování bylo možné zařadit do kolonky "psychopat".
Aby nedošlo k omylu: psychopat nemusí být zrovna zabijácký kanibal Hannibal
Lecter. Stačí být nesvědomitý, projevovat citů příliš mnoho nebo příliš málo. Pojem "psychopatie" je široký a určité psychopatické sklony musí mít koneckonců téměř každý, kdo chce přežít třeba v korporátním prostředí.
"Psychopaty na jedné straně netrápí svědomí, takže dobře spí, na druhé straně jejich partnerské vztahy jsou vždycky nešťastné," říká Holder. "Jsou plné podvádění a tajností," dodává univerzitní psycholog. Jediný způsob, jak takového člověka odvrátit od typických lží, podvádění a dalších bezcharakterností, je dávat mu neustále najevo, že je milován takový, jaký je.
Psychopati jsou podle Holdera vlastně vnitřně nejistí jedinci a tak je k nim třeba přistupovat. Testy ukázaly, že dvě třetiny narušených osobností, které jejich partneři "silně milovali", se polepšily. To zní jako docela nadějná zpráva. Jiná věc je, že studie nijak nekomentuje osud zbývající třetiny lidí, kteří se pokusili svého psychopata vyléčit láskou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.