Špatný spánek představuje větší riziko, než za jaké byl doposud považován, tvrdí vědci a sestavují návody, jak si v noci opravdu pořádně odpočinout.
Americká akademie spánkové medicíny (AASM) v nedávné studii uvedla, že nekvalitní spánek může za řadu vážných nemocí. "Třetina případů oběhových chorob a dvě pětiny psychických onemocnění mají podle našich výzkumů přímou spojitost s tím, že lidé neumějí spát," uvedl profesor Raj Dasgupta z AASM. Rozsáhlý průzkum spánkových zvyků (a zlozvyků) ukázal, že špatně spí více než polovina dospělých Američanů v produktivním věku. Právě toto alarmující číslo se stalo podnětem pro vypracování seznamu rad.
1. Postel je jen na spaní
Žádná televize, žádné rádio a pokud možno ani žádné čtení. Když už, tak jen oddechová literatura. Postel má sloužit jen ke spaní. "Nesmíte dopustit, aby se z vašeho lože stala náhradní pracovna," upozorňuje Dasgupta. Samozřejmostí je vypnout si mobilní telefon. Ruší nejen jeho svítící displej, ale dost možná i jeho elektromagnetické vibrace. Dobrá zpráva zní: milování je povoleno.
2. Jděte spát s čistou hlavou
"Hodinu předtím, než si půjdete lehnout, byste se už neměli ničím stresovat," tvrdí profesor. Princip této rady je jednoduchý. Když si s sebou do postele přinesete hlavu plnou starostí, nečeká vás nic jiného, než že se budete převalovat, přemítat, trápit se - a spánek nepřijde.
3. Když to nejde
Jestli stejně nebudete moci usnout, není hned nutné sahat po prášcích na spaní. "Vstaňte a zkuste nějakou dobu dělat něco jiného. Vezměte si třeba oddechovou četbu, za chvíli vás udolá," radí Dasgupta. V žádném případě si ale nepouštějte televizi nebo počítač. A už vůbec se nedoporučuje pověstné počítání oveček. Místo aby mozek uondalo a uspalo, udržuje ho bdělý a aktivní.