Noc nebývá částí dne, kdy se odehrávají jenom mejdany či spánek. Během prvních čtyř hodin po půlnoci lidé také nejčastěji páchají sebevraždy. Kritickou je především hodina mezi druhou a třetí ranní...
Odborníci z Pensylvánské univerzity analyzovali přes 35 tisíc sebevražd a přišli na to, že bílý den nebo večerní hodiny u sebevrahů příliš netáhnou. Většina z nich se rozhodne svůj život ukončit mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní.
"Jde o první studii, která může prokázat vliv cirkadiánních rytmů na sebevražednost a pomoci nám zjistit, proč je nespavost také rizikovým faktorem pro sebevražedné chování. Ukazuje se též, že nejen noční můry a nespavost hrají u myšlenek na ukončení života svou roli. Rizikové je zřejmě i samotné ponocování, kdy člověk leží v posteli a nespí," uvedl pro vědecký magazín Sleep doktor Michael Perlis z Pensylvánské univerzity.
Nejčastěji lidé páchají sebevraždu mezi druhou a třetí hodinou ranní - celkově jde prý o více než šestnáct procent lidí, kteří dobrovolně ukončí svůj život. Během půlnoci a šesté ranní přitom spáchalo sebevraždu údajně téměř čtyřikrát více lidí, než odborníci očekávali.
Pondělí dnem smrti
V Česku za období let 2006 až 2010 podle statistického úřadu spáchalo sebevraždu přes sedm tisíc osob, z nichž téměř šest tisíc byli muži. V roce 2012 pak skoncovalo se životem přes 1600 lidí, což v praxi znamená více než čtyři sebevraždy denně. Většina sebevrahů volila smrt oběšením.
Zajímavé je, že v pondělí bývá sebevražednost nejvyšší, v úterý je již viditelně nižší a každý následující den až do pátku se podle některých údajů průměrný počet mírně snižuje. Další výraznější pokles je v sobotu, neděle pak přináší mírné zvýšení. Z ročních období v počtu sebevražd překvapivě vede jaro.
Nejvíc sebevražd se děje v pondělí a mezi půlnocí a ránem
3. 6. 2014 18:24
Nejčastěji páchají lidé sebevraždu v noci, vede oběšení (ilustrační foto).
Autor: Markéta BajerováFoto: Shutterstock