Neopomíjejte neverbální komunikaci s dětmi, pomáhá slovní zásobě

12. 12. 2013 16:07
Pokud se rodiče dětem náležitě věnují, v budoucnu to přinese ovoce zejména v oblasti vzdělání.
Pokud se rodiče dětem náležitě věnují, v budoucnu to přinese ovoce zejména v oblasti vzdělání.

Větší slovní zásoba je ve většině případů vstupenkou k lepším výsledkům ve škole i zaměstnání. Zásadní pro její rozvoj sice je, jak moc rodiče se svými dětmi mluví, ale překvapivě se ukazuje, že velkou roli hraje i používání neverbálních gest. Pomocná a smysluplná gesta a pohledy usnadňují dětem pochopení okolního světa.

Vědci z Chicagské univerzity se zaměřili na komunikaci skupiny rodičů s jejich dětmi mezi 14. a 18. měsícem života, kterou zachytili během společných chvil strávených čtením knihy nebo hraním her. Vznikly stovky čtyřicetivteřinových videí bez zvuku, které pak odborníci pustili dalším dobrovolníkům. Jejich úkolem bylo uhádnout, co jednotlivá gesta rodičů znamenají.

Následné výsledky napověděly, zda určité posunky rodiče používají správně a srozumitelně. Nejdůležitější přitom bylo ukazování na předměty a jejich pozorování, aby tak dětem objasnily význam jednotlivých věcí, píše server Scientific American.

Rodiče by se svým dětem měli věnovat a trénovat s ním komunikaci nejen pomocí slov, ale i vhodných gest a náznaků. Hraní počítačových her a sledování televize by se mělo omezit (ilustrační foto).Nakonec se ukázalo, že u ratolestí, jejichž rodiče umění neverbální komunikace ovládali dobře, se v následujících třech letech projevila větší slovní zásoba a jazykové schopnosti. Socioekonomický status přitom ve schopnostech rodičů gestikulovat a učit pomocí signálů nehrál žádnou roli.

Televize z pohodlnosti

Obzvláště v moderní době má mnoho rodičů tendenci se dětem v tomto směru méně věnovat a často jim roli komunikačního zdroje plní televize. "Daleko vhodnější je věnovat se dítěti osobně, prohlížet si s ním obrázkové knížky, hrát si s ním, číst pohádky, celkově ho rozvíjet. Někteří rodiče na tohle bohužel nemají čas a posadí dítě před televizi. Dítě potom nemá tolik podnětů pro správný vývoj, jako když se mu rodič věnuje osobně. Navíc při práci s dítětem rozvíjíme osobní vztah s ním," řekla TÝDNU logopedka Ilona Kejklíčková.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ