Každý se při práci na internetu chová podle svého psychického rozpoložení. Vědci z americké Missouri University se proto zaměřili na to, jak s počítačem pracují lidé se symptomy deprese. V budoucnu by podle nich mohly počítače ještě více pomáhat lékařům s diagnostikou a léčbou pacientů.
Často a přímo obsesivně kontrolují e-mailovou poštu, během dne sledují stovky videí, spoustu času stráví hraním on-line her a diskutováním a často přeskakují z jedné aplikace na druhou. Tak se podle drobné studie technologické fakulty na missourijské univerzitě poznají lidé se začínající či pokročilou depresí.
"Chování na internetu může o nás něco prozradit. Výzkum potvrzuje, že odhaluje dokonce část našeho psychického rozpoložení," řekli autoři pro deník New York Times. Své poznatky přitom opírají o pozorování 300 studentů s diagnostikovanými symptomy deprese, jako je špatná nálada, nekoncentrovanost či úzkosti.
Odborníci však mohou zatím jen spekulovat, co pacienty k podobnému chování na internetu vede. Podle vedoucího studie Srirama Chellapana způsobuje nesoustředěnost to, že lidé často přeskakují z jedné aktivity na druhou. Trávení času na chatu může být prý jistým voláním po pomoci nebo odkazovat na úzkosti a společenské fóbie.
Výzkum však má své slabiny. Kromě toho, že se do něj zapojilo jen malé množství sledovaných osob, neříká nic o tom, zda deprese vyvolává tyto návyky, nebo zda tento způsob používání internetu vede k problémům s psychikou.
Nevyřešená je otázka, zda mohou počítače lidem s depresemi nějakým způsobem pomoci. Podle autorů práce to dokazují nejrůznější on-line terapie, které se využívají zejména při léčbě sociálních úzkostí. Na druhou stranu osamělé trávení času a minimální kontakt s okolím patří mezi největší nebezpečí komplikující proces uzdravování.