Většina lidí nerada tráví čas o samotě a přemýšlením, tvrdí nová studie. Raději by vykonávali jakoukoli jinou činnost, dokonce i velmi nepříjemnou. K nespokojenosti přitom stačí jen pár minut nicnedělání. Někteří jedinci si během výzkumu dokonce sami dávali elektrošoky, aby se zabavili...
"Během jedenácti studií jsme zjistili, že dobrovolníkům vadilo strávit už šest minut až čtvrt hodiny o samotě bez jakýchkoli aktivit. Raději by snesli elektrošoky než osamocené nicnedělání, při němž se oddávají svým myšlenkám. Jakákoli činnost by pro ně byla lepší, dokonce i ta negativní," uvedli ve vědeckém magazínu Science psychologové z University of Virginia.
Zdá se, že strčit ruku do zásuvky je tedy pro mnohé přijatelnější než tiché rozjímání mimo společnost. Během krátké doby, kdy měli účastníci výzkumu jenom sedět a přemýšlet, 67 procent mužů raději strčilo prst do přítomné zásuvky, než aby nehnutě seděli a chvilku se oddávali svým myšlenkám. Jeden z mužů se pro slabý elektrošok rozhodl dokonce 190krát! Žen se to týkalo pouze ve čtvrtině případů, píše časopis Time.
"Pravděpodobně jim vadilo, že ve chvílích klidu začnou přemýšlet o svých nedostatcích. Nebo je tu ještě jedno vysvětlení, možná je přemýšlení zkrátka moc komplikované. Musíte totiž složitě najít téma, o němž budete přemýšlet, a to může být vyčerpávající," snaží se najít vysvětlení vedoucí studie Timothy Wilson. Jenže překvapením pro celý tým bylo, když se sledovaných jedinců zeptali, proč jim nicnedělání tolik vadilo. Oni sami totiž nedokázali tento jev vysvětlit.
Jako nejpravděpodobnější se americkým výzkumníkům jeví, že je složité kontrolovat tok myšlenek a ovládat je, aby zůstávaly v příjemné rovině. Toho lze docílit například meditací a dalšími účinnými metodami. Pokud to však lidé neovládají, raději něco konají, než aby přemýšleli. A to i za cenu, že půjde o nepříjemnou aktivitu. "Nevycvičená" mysl zkrátka není ráda sama se sebou.