Rok 2017 aneb Zase o kus osamělejší. Pokroky nás izolují

5. 1. 2017
Lidé komunikují lépe prostřednictvím e-mailů než osobně (ilustrační foto).
Lidé komunikují lépe prostřednictvím e-mailů než osobně (ilustrační foto).

Soupis vynálezů a objevů, které změní svět v roce 2017, by vydal na několik stránek. Nadšení z pokroků civilizace by nám ale nemělo zastřít skutečnost, že letos budeme zase o kus osamělejší a ztracenější ve světě, který se nám před očima mění k nepoznání.

Každý majitel chytrého telefonu se průměrně šestnáctkrát za hodinu podívá na jeho displej a zjišťuje, kolik dostal "lajků", kdo mu posílá zprávu, kdo a jestli vůbec o něm mluví. Kvůli sociálním sítím je člověk roku 2017 natěsno spoután sítí kontaktů. Komunikuje prakticky nepřetržitě. Schopnost mluvit se tím současně snižuje.

Susan Schumacherová, šéfka významné detroitské komunikační agentury, ve své přednášce v sérii TED mluvila o tom, že stále častěji potkává lidi, kteří dokážou psát mistrné maily plné hladkých konverzačních obratů. "Když se s nimi potkám osobně, mlčí. Přitom jde o komunikační profesionály," podivila se. "Abych byla upřímná, i já se teď, když s vámi mluvím tváří v tvář, potýkám s nejistotou. V duchu si říkám, že kdybych seděla v kanceláři a mluvila s vámi v telekonferenci, byla bych si daleko jistější."

Kluby rváčů

Lidé se jejímu postřehu zasmáli, ale veselý smích to nebyl. Autoritativní studie, jež by na dostatečně rozsáhlém výzkumném vzorku potvrdila tezi o zvyšující se osamělosti druhu homo sapiens, zatím neexistuje, ale indicie mluví srozumitelně. Esejista Sam Jordison poukázal na to, že v metropolích vznikají skutečné kluby rváčů. Společenství mužů, kteří cestu ze své izolace nacházejí ve sklepních hnízdech, kde se mohou vybíjet beze strachu, že je někdo okamžitě znectí na Facebooku. "Utíkají do podzemí, opouštějí samotu a znovu objevují pudy," tvrdí Jordison.

Sociální sítě vytvářejí dojem komunity, tato komunita se však řídí podivnými pravidly. Studie psychologů z Kalifornské univerzity popsala, že je určují lidé s problémy v přirozené komunikaci. V prostředí sociálních sítí se outsideři mohou prosazovat a dělají to se zvrhlou chutí.

Čtěte TÝDEN!Zejména Facebook je plný sociálních autistů, kteří si zde kompenzují fakt, že v každodenních mezilidských vztazích hrají okrajové role. Nedokážou se prosadit, cítí, že je jejich okolí nebere příliš vážně a že je nepřijímá. Ve světě tvořeném binárními kódy a pravidly mají najednou moc a užívají si ji. Mohou ostrakizovat nositele názorů, s nimiž nesouhlasí. Mají moc ze svého světa vyloučit každého, s kým nesouzní. Potíž je v tom, že se právě z těchto lidí stále častěji stávají strážci "názorové čistoty". Mohou krutě šikanovat každého, komu by se jinak báli postavit tváří v tvář. V roce 2017 si miliardy uživatelů sociálních sítí budou muset dávat ještě větší pozor na jazyk, přetvařovat se, 

CELÉ ZNĚNÍ ČLÁNKU SI PŘEČTĚTE V NEJNOVĚJŠÍM Vpermanentně se kontrolovat.YDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Ondřej FérFoto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné