"Střelec v Uherském Brodě byl patrně dlouhodobě ve stresu," říká terapeut Petr Růžička. Specialista na stres také vysvětluje, proč dospělým plyne čas rychleji než dětem, proč největší vynálezy vznikají na toaletě a proč je nejlepší učit se časně ráno.
Poznáte na první pohled člověka ve stresu?
Mám tu takovou rozličnou sbírku předmětů. Klienty, kteří přijdou na terapii, žádám, aby si vybrali jeden, který se jim líbí. Lidé pod vlivem stresu většinou ten hezký nedokážou vybrat. Ale když řeknu, aby ukázali na předmět, který se jim nelíbí, tak ten vidí okamžitě. Vystresovaný člověk obvykle není schopen myslet pozitivně.
Přitom spousta lidí tvrdí, že nejlépe se jim pracuje pod stresem, že tehdy se vybičují k lepším výkonům.
Velké objevy a vynálezy většinou nevznikají v laboratořích, kde bývají vědci ve stresu a stále něco řeší, nýbrž když sedí na záchodě, sprchují se nebo přehazují kompost na zahradě. Teprve když se zklidníme, při kontaktu s intuicí se zpracovává všechno, co se předtím v mozku nashromáždilo na pozadí našich myšlenek.
Je míra stresu úměrná množství času, který máme k dispozici?
Čím více jsme ve stresu, tím rychleji nám ubíhá čas, protože náš život je plný pohybu kolem nás. Když se zklidníme, máme pocit, že čas běží pomaleji. Proto se nám v dětství třeba prázdniny zdály nekonečné. Mozek dětí totiž kmitá v nižších vlnových délkách, a jejich čas proto plyne subjektivně pomaleji (viz Jak se nám vlní mozek).
Co je vlastně spouštěčem stresu?
Sklon k němu v sobě máme zakódován odjakživa. Když jsme ještě žili v jeskyních a zavětřili, že padesát metrů od nás je tygr, tak to v nás nabudilo stresovou reakci. Tělo se připravilo na maximální výdej energie - útěk nebo útok. Mozek při stresu kmitá na nejvyšších frekvencích, jsme zcela vtaženi do vnějšího světa, musíme vědět o všem, co se kde šustne, kontrolovat situaci. Věci kolem sebe, i ty neutrální nebo vstřícné, vyhodnocujeme jako ohrožení. Je to začarovaný kruh, protože když je člověk vynervovaný, má tendenci ke katastrofickým scénářům, ale tím se dostává ještě více pod tlak.
* Ve kterých profesích jsou lidé vystaveni stresu nejvíce?
* Dá se odolnost vůči stresu trénovat?
* Byli lidé před pár sty lety klidnější?
* Pořekadlo praví, že v zdravém těle zdravý duch, platí to i naopak?
CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 9. BŘEZNA.