V Česku přibývá pacientů s rakovinou krku a hlavy. Zatímco dřív za onemocněním bylo většinou kouření, pití alkoholu a špatná životospráva, nyní roste podíl nemocných, u nichž nádor vyvolal lidský papillomavirus (HPV), varuje Jan Klozar z kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a motolské fakultní nemocnice.
Rakovina krku a hlavy je pátým nejčastějším nádorovým onemocněním na světě. V Česku ji lékaři ročně odhalí zhruba u 1150 pacientů. Kolem 650 nemocných každý rok zemře. Je to asi tolik jako u rakoviny děložního čípku, kterou způsobuje vir HPV. Proti němu už je očkování. V Česku ho pojišťovny budou platit všem třináctiletým a čtrnáctiletým dívkám.
Podle Klozara by se plošně neměla očkovat jen děvčata, ale mělo by se zvážit i u chlapců. "Podíl nádorů způsobených lidským papillomavirem roste. Vedle tabáku a alkoholu tak stále větší roli při vzniku nemoci hraje a bude hrát infekce HPV. Nádory mandlí jsou ze 70 procent způsobeny virem. Pozorujeme jakousi epidemii," uvedl Klozar.
Nemocných žen přibývá
Dříve býval podle lékaře typickým pacientem s rakovinou krku a hlavy muž mezi 50 a 60 lety s nižším vzděláním, který hodně kouřil, pravidelně pil alkohol, špatně se stravoval a nejedl ovoce a zeleninu. Kvůli viru HPV nyní nádor mívají stále častěji i mladší lidé, kteří žijí zdravě. Přibývá také nemocných žen.
Rakovinu krku a hlavy může provázet škrábání v krku, dlouhodobý chrapot, bolesti při polykání, krvácení z nosu, zápach z úst. Pacient může mít trvale ucpaný nos i bolesti v uchu. Podle Klozara se na chorobu přijde obvykle až tehdy, když si nemocný nahmatá nějakou bulku. Na léčbě se podílí několik odborníků - onkolog, stomatochirurg, ORL specialista i lékaři z dalších oborů. Bližší informace o onemocnění, příznacích i terapii je možné najít na adrese www.rakovinahlavyakrku.cz.