Padesátiletý Brit trpěl několik let bolestmi hlavy a dalšími komplikacemi. Doktoři mu provedli nejrůznější vyšetření, než zjistili překvapivou příčinu - muž měl v mozku vzácnou tasemnici.
Pacient poprvé navštívil lékaře v roce 2008 a stěžoval si na bolesti hlavy, záchvaty, ztrátu paměti a změnu čichu. Magnetická rezonance odhalila shluk léze v mozku, ale lékaři si nebyli jistí její příčinou. Po novém zkoumání byli překvapeni, když zjistili, že se léze pohybuje. Při snímání mozku v průběhu čtyř let se ukázalo, že anomálie se v tkáni posunula o pět centimetrů.
Doktoři z Nemocnice svatého Tomáše v Londýně postupně muže testovali na nejrůznější choroby včetně HIV, lymskou boreliózu nebo syfilis. V roce 2012 však zjistili, že příčinou byl deseticentimetrový plochý červ tasemnice. Po této diagnóze muže již snadno vyléčili nasazením léků, které cizopasníka zahubily.
Tento druh tasemnice (Spirometra erinaceieuropaei) byl za posledních šedesát let zaznamenán zatím jen ve třech stech případech. V lidském těle způsobuje sparagnózu, zánět tkání v reakci na jeho přítomnost. Pokud se tato tasemnice objeví v mozku, způsobuje záchvaty, ztráty paměti a bolesti hlavy. Protože se jedná o vzácného živočicha, vědci zatím nevědí mnoho o jeho životním cyklu a biologii, ale domnívají se, že k nákaze může dojít konzumací infikovaných korýšů, syrového masa plazů a obojživelníků či užitím čínského žabího obkladu na uklidnění bolesti očí.
V současnosti se jim ale podařilo určit genom tohoto červa a chystají se o něm zjistit více. "Nečekáme podobnou infekci ve Velké Británii, ale cestování po celém světě přináší rizika výskytu neznámých parazitů," řekl doktor Effrossyni Gkrania-Klotsas z Oddělení infekčních chorob z Addenbrookské nemocnice. "Dokážeme již diagnostikovat sparagnózu pomocí magnetické rezonance, ale to nám nedává informace, které potřebujeme pro identifikaci a charakteristiku parazita," dodal k dalšímu zkoumání tasemnice.