Rušné silnice, zplodiny a hluk vyvolávají demenci

Zdraví
5. 1. 2017 10:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Bydlení u hlavní silnice může způsobit demenci, přišli s tím vědci z kanadského institutu Public Health v Ontariu. Pokud žijete do padesáti metrů od rušné komunikace, je u vás o 12 procent vyšší riziko vzniku demence.

Více než dekádu probíhající studie zahrnovala 6,6 milionů dospělých lidí ve věku od 20 do 85 let žijících v kanadském nejlidnatějším městě Ontariu. Zkoumala vliv husté silniční dopravy na vznik Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy a demence. Přímou souvislost prokázali vědci jen u poslední jmenované choroby.

"Naše studie ukazuje, že rušné silnice mohou být zdrojem stresorů, které mohou zvýšit riziko vzniku demence," řekl deníku Telegraph vedoucí týmu vědců Hong Chen. Zplodiny a hluk mohou totiž zrychlit nervovou degeneraci v mozku. Už dřívější výzkum ukázal, že některé konkrétní škodlivé částice se mohou dýcháním dostat až do mozku. Kanadská studie je však první, která našla přímou souvislost mezi demencí a bydlištěm blízko hlavní silnice.

Závislost těchto dvou faktorů je lineární. Do 50 metrů je riziko vzniku nebezpečné nemoci o 12 procent vyšší, od 50 do 100 metrů o čtyři procenta a lidem žijícím mezi 101 a 200 metry od hlavní cesty hrozí o dvě procenta vyšší šance na onemocnění. U delší vzdálenosti vědci přímou souvislost nedokázali.

Demencí trpí celosvětově 47 milionů lidí a každoročně se objeví 7,7 milionu nových případů. Pro nemoc zapříčiněnou degenerativními změnami v mozku zatím neexistuje efektivní léčba.

Autor: -ber- Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ