Proti rakovině prsu
Růžového pochodu se zúčastnily tisíce lidí
10.06.2017 14:18
Prahou v sobotu už posedmnácté prošel takzvaný růžový pochod na podporu boje proti rakovině prsu. Podle předběžného odhadu pořadatelů se ho zúčastnilo kolem 30 tisíc lidí, tedy zhruba o dva tisíce více než loni, kdy jich zatím přišlo nejvíce. Ze Staroměstského náměstí průvod došel po hodině a půl na ostrov Štvanice. Do akce se jako každý rok zapojila řada známých osobností. Letos se pochodu zúčastnili mimo jiné herečka a zpěvačka Hana Holišová, moderátorka a modelka Gabriela Lašková nebo zpěvák Václav Noid Bárta.
"Jako muž mám samozřejmě rád ženská prsa. Ale hlavně si myslím, že my, jako umělci, máme tím, že jsme vidět v médiích, povinnost o tomhle problému informovat. A ten problém opravdu je a každá žena by se měla o svoje prsa starat. Proto jsme tady a takto veřejně to podporujeme," řekl Noid Bárta. V průvodu byl letos poprvé a chtěl by, aby se z toho i pro něj stala tradice.
Symbolem pochodu byla tradičně trička, která sloužila zároveň jako vstupenka na akci. Jejich zakoupením lidé přispěli na prevenci, projekty pro pacienty a vyhodnocování screeningových dat. Ženy si letos mohly zakoupit dlouhé růžové tričko, ty odvážnější si ho pak oblékly jako minišaty. Pro muže byla určena šedá trička s růžovým prošitím na zádech. V prodeji bylo i dětské tričko v šedo-mentolové barvě a růžovým proužkem na zádech.
Pochod, který má upozornit na rizika choroby a přimět ženy zajít na vyšetření, doprovázelo bubnování skupiny Campana Batucada. Ze Staroměstského náměstí vedl Kaprovou ulicí přes Mánesův most na druhý břeh Vltavy a skončil na Štvanici. Celá trasa pochodu se zaplavila růžovými balonky, které pořadatelé rozdávali. Růžovou stuhu měli i policejní koně, kteří průvod doprovázeli.
Lidé si pochvalovali pěkné slunečné počasí a příjemné teploty kolem 23 stupňů Celsia. V průvodu se již tradičně objevily i stálice Avon pochodu, třeba Monika Absolonová, Roman Vojtek či Iva Pazderková. Organizátoři připravili na Štvanici až do večera hudební program s koncerty Michala Hrůzy s kapelou Hrůzy a skupin Sto zvířat, Peter Bič Project, Sebastian, Campana Batucada nebo Mirai.
Na projekty podporující boj proti rakovině prsu vybrali organizátoři v loňském roce 9,4 milionu korun. Od prvního pochodu věnovali na tyto účely zhruba 100 milionů korun. Podobné pochody se konají v šesti desítkách zemí.
Podle organizátorů akce onemocní rakovinou prsu každá osmá žena. V Česku jich žije asi 50 tisíc. Každý rok lékaři v ČR odhalí nádor prsu asi šesti tisícům ženám a 1600 pacientek zemře. Toto onemocnění je nejčastější příčinou úmrtí žen ve věku mezi 20 a 54 lety, ačkoli je poměrně snadno léčitelné, pokud je nádor odhalen včas.
Česko má od roku 2002 program na odhalování rakoviny prsu. Ženám nad 45 let hradí každé dva roky preventivní mamografickou prohlídku zdravotní pojišťovny. Díky programu se tři čtvrtiny případů zjistí v počátečních stadiích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.