Britští vědci údajně dokážou vytisknout nové oční buňky, díky kterým by mohli slepým lidem navrátit zrak. Zatím to však dokážou jen s těmi zvířecími a neproběhlo testování na lidech. Výzkum přesto dává naději pacientům se zasaženou sítnicí.
Odborníci z Univerzity v Cambridge neskrývají naději, že by jejich zjištění v budoucnu mohla pomoci lidem, kteří ztratili zrak, upozorňují však zároveň, že jde pouze o předběžné výsledky a stojí před nimi ještě hodně práce, píše BBC.
Krysí zázrak?
Za vším stojí speciální inkoustová tiskárna, která dokáže vytisknout dva druhy buněk ze sítnice dospělých krys - retinální gangliové a gliové buňky. Obě buňky dokáží přenášet informaci z oka do určitých částí mozku a podporují neurony. Vytisknutí zatím buňky přežily a úspěšně rostou.
"Ztráta nervových buněk v sítnici stojí za mnoha chorobami, které vedou ke slepotě. Naše studie poprvé ukázala, že buňky získané z oka mohou být vytisknuty za pomoci piezoelektrické inkoustové tiskárny. Ale stále je to jen počáteční zjištění a je ještě třeba vykonat mnoho testů. V budoucnu chceme tuto technologii využívat právě v opravě sítnice," uvádějí Keith Martin a Barbara Lorberová z výzkumného týmu cambridgské univerzity.
V plánu mají také vytváření fotoreceptorických buněk známých jako tyčinky a čípky. Zatímco čípky umožňují barevné vidění, tyčinky zase vnímání kontrastů. Letos v létě už britští vědci dokázali kmenovými buňkami, které aplikovali do sítnice, navrátit zrak laboratorním myším. A nejde o jedinou studii tohoto druhu. Zdá se, že výzkum oka skutečně připomíná sci-fi a v budoucnu bychom se mohli dočkat velmi zajímavých výsledků.