Tvrzení, že smích má pozitivní vliv na zdraví, se na nás valí ze všech stran. Je tomu však opravdu tak? Není to jen zažitý mýtus? Podle britských vědců může smích v krajních případech i zabíjet. Měli bychom tedy ke smíchu přistupovat s nejvyšší opatrností, a nebo jím nešetřit a smát se, co hrdlo ráčí?
"V médiích se často objevuje, že smích posiluje imunitní systém", píší Ilona Papouseková a Günter Schulter z Institutu Psychologie z Univerzity ve Štýrském Hradci ve své knize Psychická pohoda. To ale podle nich nelze dokázat žádným výzkumem.
Podle psychologů je velmi nepravděpodobné, že by měl smích dlouhodobý účinek na zdraví, spíše krátkodobý. Přestože smích zvyšuje počet imunitních buněk, není to pro zdraví rozhodující, neboť není důležitý pouze jejich počet, ale také jejich souhra.
Smích může zabíjet
Ve skutečnosti dodnes chybí důkaz, že by smích chránil před infekčními nemocemi nebo nachlazení. Nicméně imunitní systém zdaleka není jedinou oblastí našeho těla, která se mění v důsledku smíchu. Srdce bije rychleji, tělo uvolňuje stresové hormony, což zvyšuje dechovou frekvenci - vdechujeme hlouběji a přijímáme více kyslíku.
Britští vědci z Oxfordské a Birminghamské univerzity se dokonce domnívají, že záchvat smíchu může být velmi nebezpečný. Došli k tomu v rámci výzkumu, který prováděli od roku 1946. Při záchvatu totiž dochází k přílišnému napětí a u oslabených částí těla to může vyvolat závažné problémy. U nejhorších případů se vytvářejí praskliny na srdci, dochází k záchvatu astmatu či inkontinenci, především u žen vyššího věku. "Žena se srdečními problémy zemřela po sérii záchvatů smíchu, které jí způsobily prasklinu na srdci a jícnu," uvádějí jeden z příkladů britští výzkumníci pro deník The Telegraph.
Naopak jiný výzkum ukazuje, že smích opravdu vykazuje pozitivní vliv na srdce. V roce 2009 provedli výzkumníci z Marylandské univerzity výzkum na 300 lidech, z nichž polovina trpěla srdečními chorobami nebo prodělala infarkt. Druhá polovina testovaných byla zdravá. Zdraví kandidáti přiznali, že se častěji smějí než skupina trpící nemoci srdce.
"Smějte se a budete plodní"
Rozhodující pozitivní efekt na zdraví nemá pouze smích sám o sobě, ale především pozitivní přístup k životu a dobré zvládání stresu. "Zatím nevíme, proč smích chrání srdce," řekl člen výzkumného týmu Marylandské univerzity deníku Spiegel. "Ale víme, že stres napadá ochrannou vrstvu krevních cév. To může vést až k závažnému zánětu cév, které zásobují srdce krví, a nakonec až k infarktu."
To, že pozitivní mysl chrání před nemocemi, také ukazuje experiment z roku 1991, který byl proveden na 400 zdravých jedincích. S těmi byl nejdříve proveden rozhovor, který zkoumal jejich stresovou vzrušivost. Následně jim byly aplikovány rhinoviry, které jsou typické pro nachlazení. U těch z testovaných, kteří snáze propadali stresu, byla nákaza častější než u stresu odolnějších jedinců. Mimo to by měl smích zvyšovat plodnost a šanci na početí dítěte.
Další, kdo může ze smíchu profitovat, jsou diabetici. Podle Reader´s Digest to dokazuje překvapivý výzkum kalifornské Loma Linda University, u kterého vědci předepsali části pacientů s diabetes vedle klasické léčby 30 minut denní dávky humoru ve formě oblíbeného seriálu. Ostatní dostali jen běžné léky bez kousku legrace. Krevní testy na začátku a konci studie potvrdily, že u těch, kteří se pravidelně otřásali smíchem, se hrozba nemoci výrazně snížila. Takzvaný "dobrý" HDL cholesterol se u nich zvýšil o 26 procent, zatímco u ostatních jen o 3 procenta. Hladina C-reaktivního proteinu, podporující zánět škodící srdci, naopak poklesla o 66 procent a u ostatních jen o 26 procent.