Spojené státy proti alzheimerovi. Do 15 let chtějí najít léčbu

Zdraví
16. 5. 2012 08:55
Počet pacientů s Alzheimerovou chorobou se do roku 2030 zdvojnásobí.
Počet pacientů s Alzheimerovou chorobou se do roku 2030 zdvojnásobí.

Spojené státy chtějí do roku 2025 najít účinnou léčbu Alzheimerovy choroby. V situaci, kdy tamní populace stárne a kdy kvůli tomu rostou náklady na zdravotnictví, přijaly USA plán boje s tímto degenerativním onemocněním mozku.

"Víme, že je třeba udělat daleko více - a je nutné to učinit právě nyní, protože lidé s Alzheimerovou chorobou a jejich blízcí tu pomoc potřebují," řekla americká ministryně zdravotnictví a sociální péče Kathleen Sebeliusová.

Američtí lékaři a další zdravotníci se budou od léta moci zdarma školit, jak už v raném stadiu rozeznat Alzheimerovu chorobu a jak se o pacienty, kteří jí trpí, co nejlépe starat. Všichni, jejichž blízkých se nemoc dotýká, budou o ní moci hledat informace na nově založené internetové stránce. Na webu www.alzheimers.gov se také dozvědí, kam se ve svém okolí mohou obrátit, pokud potřebují pomoc.

O nutnosti jednotné celonárodní strategie dlouhodobě mluví i Česká alzheimerovská společnost, která s tuzemskými ministerstvy připravuje takzvaný Plán Alzheimer. "V plánu musí být řečeno, kdo má jaké povinnosti a práva, jak se starat o nemocné, kdo nese zodpovědnost, jak alokovat finanční zdroje. Rodiny musejí vědět, na koho se obrátit, a nesmí již docházet ke špatné diagnóze a zbytečnému užívání léků," řekla před časem ředitelka společnost Iva Holmerová.

Účinný systém by se podle ní měl zaměřit nejen na nemocné, ale také na veřejnost. V médiích by se měly objevovat spoty podporující mezigenerační vztahy, ve škole probíhat výuka přístupu ke stáří, praktičtí lékaři by měli umět rozeznat příznaky a provést první test, je potřeba vybudovat síť specializovaných center a vést lepší statistiky nad tím, kolik se užívá neuroleptik, která k Alzheimerově chorobě přispívají.

Jako první podobný plán představila Francie před čtyřmi lety a ročně posílá přes miliardu korun na léčbu, prevenci a výzkum. Spojené státy letos vydají na výzkum tohoto onemocnění dodatečných 50 milionů dolarů (přibližně miliardu korun). Vědci budou například zkoumat, zda inzulin ve formě nosního spreje může lidem s Alzheimerovou chorobou vrátit paměť. V současnosti má Alzheimerovou chorobu nebo příbuzné typy demence 5,4 milionu Američanů. Očekává se, že v roce 2050 bude nemocných už 16 milionů lidí v USA.

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ