Šťourání v nose a pojídání "holubů" zřejmě prospívá zdraví

Zdraví
28. 4. 2015 18:30
Šťourání v nose podle kanadského profesora podporuje imunitní systém.
Šťourání v nose podle kanadského profesora podporuje imunitní systém.

Vzpomínáte na to, jak vás maminka pořád okřikovala, ať "vyndáte prst z nosu a nejíte ty holuby"? Byla to chyba. Jeden kanadský profesor o tomto zlozvyku tvrdí, že je zdraví prospěšný a dokonce posiluje imunitní systém. Do výzkumu zapojil své studenty, kteří se museli povinně šťourat v nose a dělat si poznámky. Za tento objev je profesor vděčný především svým dcerám.

Profesor biochemie Scott Napper z kanadské univerzity v Saskatchewanu tvrdí, že šťourání v nosních dírkách a následné pojídání jejich obsahu může zlepšit imunitní systém člověka. Jeho pozorování začalo u něj v rodině. "Mám dvě krásné dcery a ty tráví spoustu času s prstem v nose," řekl pro CTV Saskatoon profesor, jemuž začalo vrtat hlavou, proč to dívky dělají, a začal je pozorovat.

Nejčastěji se v nose šťourají děti, podle profesora by jim to rodiče neměli zakazovat.Následně pak do výzkumu zapojil své studenty, které rozdělil na dvě skupiny: "šťourající" a "nešťourající". Napper nejprve vstříknul do nosu všem dobrovolníkům určitou látku a sledoval, jak se zachová jejich imunitní systém. Studenti v první skupině se následně po stříknutí po určitou dobu museli šťourat v nosních dírkách a jejich obsah konzumovat. "Sledujeme imunitní reakci vůči této látce. Jestliže bude vyšší u studentů, kteří se šťourají v nose, bude má domněnka správná," dodal.

"Příroda nám sama dává najevo, co je zdravé a co ne. Takže když máme nutkání sníst to, co najdeme v nose, měli bychom to prostě udělat," řekl pro CBC News Napper, který nakonec došel k závěru, že patogeny zachycené v zaschlém hlenu opravdu mají význam pro posílení imunity. Tento objev tedy zapadá do ostatních teorií, které naznačují například to, že rostoucí počet alergií má na svědomí "přehnaná hygiena". Zastáncem této teorie je i právě Napper, který tvrdí, že se dlouhá léta lidstvo vyvíjelo v ne příliš dobrých hygienických podmínkách, takže to, že se snažíme žít v čistém prostředí, je velká chyba.

Podobné kladné účinky na imunitní systém by mělo mít i okusování nehtů.

Imunitní systém spolupracuje s pamětí. Ukládá si informace o různých látkách, a když se s nimi znovu setká, aktivuje "zbraně" (tzv. paměťové lymfocyty) a již ví, jak proti nim bojovat. Odbornice Hilary Longhurstová věří v podobnou teorii jako profesor Napper. Podle ní zdraví prospívá i okusování nehtů. "Pokud máte špinavé ruce a okusujete si nehty, do vašeho těla se dostanou různé nečistoty, které za nehty máte. Tím se následně aktivuje váš imunitní systém," tvrdí imunoložka.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ