Středomořská dieta chrání před rakovinou dělohy, míní vědci

Zdraví
9. 6. 2015 06:00
Středomořská dieta (ilustrační foto).
Středomořská dieta (ilustrační foto).

Ženám stravujícím se podle středomořské diety hrozí o 50 procent menší nebezpečí, že onemocní rakovinou dělohy. Ukazuje to studie financovaná Italskou nadací pro výzkum rakoviny (FIRC), kterou publikoval British Journal of Cancer. Tým italských vědců ve spolupráci s experty z Lausannské univerzity ve Švýcarsku na vzorku pět tisícdobrovolnic zjišťoval souvislost mezi středomořskou stravou a rizikem vzniku rakoviny dělohy. O výsledcích bádání píše italský deník La Repubblica.

Vědci sledovali, do jaké míry se ženy stravují podle zásad středomořské diety, kolik snědí ovoce a zeleniny, cereálií a brambor, ryb a vícenenasycených mastných kyselin, typických pro tuto výživu, ale také méně zastoupených potravin, jako je maso, mléko, mléčné výrobky a alkohol.

Ženy, které se více stravovaly v souladu se středomořskou dietou, kdy konzumovaly sedm či více jejích charakteristických složek, vykazovaly snížení rizika vzniku rakoviny dělohy o 57 procent ve srovnání s těmi, které tuto dietu dodržovaly jen minimálně. Čím více ženy jedly pokrmy typické pro středomořskou kuchyni, tím více byly chráněny před vznikem rakoviny dělohy. Podle expertů přispívá k protinádorovému účinku této stravy její vysoký obsah antioxidantů, vlákniny a více nenasycených mastných kyselin.

Jen v Itálii tento typ ženské rakoviny postihuje ročně osm tisíc žen. "Náš výzkum ukazuje, že středomořská dieta umožňuje snižovat riziko vzniku nejen rakoviny dělohy, ale také rakoviny dutiny ústní, žaludku, jater a slinivky břišní. Dokáže také snižovat riziko infarktu," uvádí Alessandra Tavaniová z oddělení epidemiologie Ústavu pro farmakologický výzkum Mario Negri, která je vedoucí studie.

I když je rakovina dělohy převážně spojena s vysokou úrovní estrogenů a hlavním opatřením k její prevenci je snižování nadváhy, tento výzkum ukazuje, že také strava bohatá na ovoce a zeleninu, ryby, cereálie a vícenenasycené mastné kyseliny, a naopak chudá na maso a mléčné výrobky, může spolu s umírněnou konzumací alkoholu přispívat ke snížení rizika.

Italové se však v posledních letech středomořské dietě vzdalují a spotřeba ovoce, zeleniny, olivového oleje a vína vzhledem ke krizi poklesla a loni dosáhla nejnižší úrovně za posledních 33 let. Chléb, těstoviny, ryby, ovoce, zelenina, panenský olivový olej a tradiční sklenka vína byly elixírem dlouhověkosti Italů, kteří se dosud dožívají v průměru nejvíce let ve světě: u mužů to je 79,8 roku a u žen 84,8 roku. Situace se však může v budoucnu změnit také kvůli změnám ve stravovacích návycích, zejména u mladé generace. Téměř jedna třetina dětí má v Itálii nadváhu nebo obezitu.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ