Přestat kouřit ihned a bez pomoci lékařů dokážou podle lékařů jen dvě procenta kuřáků. "Kouření tabáku zanechává podobný otisk v mozku jako braní heroinu," říká primářka Martina Vašáková. Závislosti je tak velmi těžké se zbavit. Kuřáci, kteří chtějí típnout poslední cigaretu, by měli vyhledat specializovanou poradnu.
"Kouření tabáku jako drogy je přibližně stejné jako u heroinisty - zanechává ohromný otisk v mozkové tkáni," vysvětluje primářka Thomayerovy nemocnice v Praze Martina Vašáková. Je geneticky dané, jak se člověk dokáže se závislostí poprat. U většiny je léčba velmi zdlouhavá. Za vyléčeného kuřáka se pacient považuje po roce.
Při kouření se nikotin dostane do mozku, kde jsou receptory. Ty se otevřou a uvolňuje se dopamin, jenž způsobuje blaženost. Mozek si to pamatuje, baží po další cigaretě. Receptory se zmnožují. Kdo kouřit přestane, u něj se receptory jen uspí. Vícekrát přestat je těžší a těžší, vysvětlila vedoucí lékařka ambulance odvykání kouření krčské nemocnice Zuzana Perná.
Šance pro pět milionů
Na následky kouření umírá na světě pět milionů lidí ročně. V roce 2020 to bude podle odhadu lékařů dvojnásobek. V rozvojových zemích začíná s kouřením polovina desetiletých dětí. V Česku umírá ročně zhruba 18 tisíc lidí v důsledku kouření. Padesát denně. Kouří třetina národa.
Kouření způsobuje srdečně-cévní onemocnění, rakovinu či rozedmu plic, kožní onemocnění. Hodně kuřáků onemocní i cukrovkou. Kuřačky častěji trpí rakovinou močových cest. Tabákový kouř láme genetický kód a způsobuje předčasné biologické i kosmetické stárnutí organismu.
Dvě třetiny třináctiletých
České děti začínají s cigaretami koketovat už mezi devátým a desátým rokem. Asi 68 procent třináctiletých už zkusilo cigaretu. Pokud kouří oba rodiče, je náchylnost ke kouření u dítěte dvoj až trojnásobná.
Poslední květnový den se slaví Světový den bez tabáku, následuje Den dětí - i to může být důvodem típnout cigaretu. Odvykacích center je v Česku 31, seznam najdete zde.
Foto: Profimedia