Drogový průzkum
Tráva u dětí vede, v devítce ji "hulil" každý pátý
04.08.2016 21:01
Věk, ve kterém se žáci poprvé dostávají do kontaktu s návykovými látkami, se mírně snižuje. Vyplynulo to z výsledků květnového průzkumu v devátých třídách, který v Brně uskutečnilo Centrum prevence sdružení Podané ruce. Žáci experimentují nejčastěji s tabákem, alkoholem a marihuanou.
Takřka 20 procent patnáctiletých mělo opakovanou zkušenost s konopnými drogami, řekl vedoucí Centra prevence Jan Veselý. "Počátek užívání konopí jsme zaznamenali ve 12 letech, což bylo jen málo přes jedno procento, ale do patnácti let to vyšplhalo k 20 procentům," doplnil Veselý.
S tabákem a alkoholem přicházejí děti do styku ještě dříve. Více než 16 procent dětí devátých tříd přiznalo, že se za poslední rok pravidelně opilo. "Tolerance rodičů a celé společnosti k alkoholu vede k tomu, že je u mládeže stále oblíbený," řekl Veselý. Alkohol je tak považovaný za vstupní drogu, s níž přijde do přímého kontaktu asi třetina dětí ve věku do deseti let.
Průzkum však ukázal, že se u mládeže snižuje obliba cigaret, klesl také zájem o tvrdé drogy. Ke zkušenosti s pervitinem nebo extází se přiznalo jedno procento z dotazovaných dětí.
Anonymní dotazník vyplnilo celkem 200 respondentů z pěti základních škol v Brně, které s Centrem prevence dlouhodobě spolupracují na programech prevence proti užívání drog. Celorepublikové výzkumy mládeže dělá každé čtyři roky Národní monitorovací středisko pro drogy a závislost.
Společnost Podané ruce spolu s Centrum prevence v Brně vznikla v roce 1994 a zabývá se prevencí léčby drogových závislostí, šikany nebo závislosti na virtuální realitě. Zaměřuje se i na rizikovou mládež a práci se školami ve vyloučených lokalitách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.