Ženám, které podstoupily některou z metod umělého oplodnění, hrozí větší nebezpečí tvorby krevních sraženin. Nejčastěji se u nich objevují embolie v končetinách a v plicích. Tvrdí to rozsáhlá švédská studie uveřejněná v časopisu British Medical Journal. Po hormonální antikoncepci je to podle odborníků další ohrožení kardiovaskulárního systému mladých žen.
Riziko, že se v krvi vytvoří sraženina, je relativně malé. Podle pozorování švédských lékařů z Karolinska Institute však toto nebezpečí výrazně stoupá u dam, které podstoupily umělé oplodnění. Jak uvádí statistika z let 1990 až 2008, na deset tisíc těchto žen připadá o 17 případů embolie víc než u stejného počtu jejich vrstevnic, kterým se podařilo otěhotnět přirozenou cestou.
Vědci porovnávali skupinu 120 tisíc rodiček, jejichž průměrný věk se pohyboval kolem 33 let. Pokud lékaři započítali i další rizikové faktory jako kouření či nadváha, statistika se nijak nezměnila.
Důvody neznámé
Autoři výzkumu však přiznávají, že neznají důvody, které riziko tvorby krevních sraženin zvyšují. Roli mohou hrát onemocnění, která komplikují otěhotnění a zároveň vedou ke tvorbě sraženin. Může to také způsobovat prostý fakt, že ženy po umělém oplodnění jsou pod větším lékařským dohledem než jejich kolegyně, které otěhotněly přirozeně.
"Během umělého oplodnění podáváme ženám hormonální léky, které stimulují tvorbu vajíček. Zvýšená hladina estrogenu však ovlivňuje srážlivost krve, což může být ten důvod," podotýká vedoucí práce Peter Henriksson.
Na riziko hormonů upozorňuje v poslední době i část gynekologů. Ve Francii a ve Spojených státech se totiž objevují soudní spory, ve kterých mladé ženy tvrdí, že v důsledku užívání hormonální antikoncepce třetí a čtvrté generace dostaly embolii či infarkt. V současnosti probíhá několik rozsáhlých projektů, které stížnosti prošetřují.
Na nebezpečí upozorňuje i Česká pediatrická komora, která na svých stránkách vyzvala odborníky, aby oznamovali komplikace spojené s užíváním hormonální antikoncepce u mladých dívek.