V Česku bude nově možné studovat behaviorální analýzu

Zdraví
22. 9. 2016 16:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Aplikovaná behaviorální analýza, která pomáhá dětem i dospělým s autismem, bude v České republice dostupnější. Od podzimu 2017 se začne vyučovat na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, která jako první česká instituce získala akreditaci od mezinárodního výboru pro certifikaci behaviorálních analytiků (BACB). Díky certifikaci může být v budoucnu hrazena z veřejného zdravotního pojištění, uvedl na čtvrteční tiskové konferenci místopředseda sněmovního zdravotnického výboru David Kasal (ANO).

Takzvaná ABA terapie učí pacienty s poruchou autistického spektra upraveným vzorcům chování a využívá efektivní strategie na posílení a udržení vhodných dovedností a chování. Zároveň uplatňuje postupy, které mají eliminovat nebo upravit nežádoucí projevy. Může pomoci dětem od nejútlejšího věku, ale také dospělým autistům. Je vědecky ověřená.

V současné době její prvky v Česku používají některá soukromá zařízení, která poskytují péči lidem s tímto druhem postižení. Není ale hrazená pojišťovnou. Vláda se v únoru zavázala, že zajistí její poskytování. Byla to součást Podnětu k řešení situace osob s poruchou autistického spektra a jejich rodin.

Na Masarykově univerzitě vzniká obor postgraduálního studia zaměřený na tuto terapii. V Česku se začne vyučovat od příštího akademického roku, protože nyní se připravují studijní materiály a zajišťují se lektoři, uvedl Karel Pančocha, proděkan pro strategii a internacionalizaci Pedagogické fakulty MU. Vzhledem k absenci tuzemských odborníků se lektoři hledají v zahraničí.

Studium potrvá čtyři semestry a bude vedeno kombinovanou formou, protože se počítá se zapojením lidí z praxe. "Mohou se do něj hlásit absolventi psychologie, případně pedagogiky a oborů zaměřených na vzdělávání. Toto kritérium je dané mezinárodním orgánem," řekl Pančocha. Příští rok by do tohoto programu mohlo nastoupit 20 až 30 lidí. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o studium v režimu celoživotního vzdělávání, budou studenti platit školné 20 tisíc korun ročně.

V zájmu urychlení vyškolení tuzemských odborníků pedagogická fakulta vyslala letos pět studentů na tento program do Belfastu. Ještě letos v říjnu začne čtyřicetihodinový kurz pro behaviorální techniky, kteří na rozdíl od ABA analytiků mohou poskytovat tuto terapii jen pod supervizí.

Autor: ČTK Foto: , Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ