S odvykáním kouření poradí lidem nově také lékárníci v poradenských centrech, která začala fungovat v některých lékárnách v ČR. Označeny jsou piktogramem s přelomenou a přeškrtnutou zapálenou cigaretou. Nabídka platí pro kuřáky, kteří se pokusí přestat poprvé, i pro ty, kteří už to zkoušeli několikrát a neúspěšně sami. Pod vedením školeného odborníka jejich šance na úspěch stoupnou.
V Česku kouří 30 procent dospělých a více než čtvrtina mladých lidí mezi 15 až 20 lety. Přestat kouřit chce až 70 procent kuřáků. Bez odborné pomoci to dokážou tři procenta, s pomocí odborníků a s pomůckami, jako jsou nikotinové náplasti či žvýkačky, až 30 procent těch, kteří se pro vyhledání pomoci rozhodnou. Do center však zamíří jen dvě procenta kuřáků.
Lékárníci své služby nabídli s tím, že lékárny tvoří nejrozsáhlejší síť zdravotnických zařízení, péče tam tedy je nejdostupnější. Lékárník v poradenském centru po krátké úvodní konzultaci vytvoří pro pacienta individuální plán odvykání kouření a seznámí ho s dostupnou léčbou závislosti na tabáku i s tím, jak správně užívat volně prodejné či předepsané léky.
"Základem úspěšného zvládnutí závislosti je dlouhodobá motivace pacienta v jeho rozhodnutí. Lékárník ho proto bude pravidelně zvát na krátké návštěvy a navrhne i řešení krizových situací při neodolatelné chuti na cigaretu. Podpoří ho také tím, že mu bude připomínat příznivé dopady pro jeho zdraví, když kouřit přestane," uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.
V centrech poradí lékárníci proškolení v akreditovaném kurzu, který vytvořila lékárnická komora ve spolupráci s odborníky ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Pokud to pro úspěch léčby bude nutné, předá lékárník pacienta do péče nejbližšího Centra pro závislé na tabáku.