Léčení závislosti na internetu, počítačích a dalších technologiích začala letos nabízet v Liberci nezisková organizace Advaita. Zatím má dva klienty, počítá ale, že jich budou desítky ročně. V kraji je Advaita zřejmě prvním spolkem, který se tím zabývá.
"Máme signály, že se to rozšiřuje. Někteří by s tím rádi něco dělali sami a u některých mladých to chtějí řešit jejich rodiče, ale nevědí, kam se obrátit," uvedl ředitel Advaity David Adameček.
Závislost na počítačových hrách nebo sociálních sítích se podle něj projevuje nezájmem o skutečné dění. "Člověk zanedbává svoje další povinnosti, vynechává zájmy, kterým se věnoval dříve. Soustředí se na počítač, málo jí a spí, což s sebou nese následné psychické i tělesné problémy," vypočetl Adameček. Pro závislého na počítači je podle něj problém vůbec si uvědomit, že je něco špatně. Nemá totiž pocit, že by mu něco chybělo.
Ohrožení jsou podle Adamečka děti i dospělí. Léčení závislosti je komplikované i kvůli tomu, že počítače se staly běžnou součástí studia i zaměstnání. Někteří v práci stráví u počítače i osm až deset hodin denně a odreagovávají se pak ještě hraním počítačových her.
Advaita v Liberci působí od devadesátých let, původně organizace pomáhala jen lidem závislým na drogách. Až později se začala věnovat i těm, kteří bojovali se závislostí na alkoholu, sázení nebo hráčství.
Letos nově začala nabízet v rámci doléčovacího programu ubytování pro matky s dětmi. Advaita funguje jako prostředník. Nájemní smlouva je nejprve napsána na spolek, a klient tak nemusí platit dopředu nájemné na tři měsíce, na což většina lidí léčících se ze závislosti nemá. Advaita se navíc na nájemném podílí asi dvaceti procenty. Pokud si klient plní své povinnosti, nájemní smlouva se po osmi měsících převede na něj. Loni prošlo terapeutickými programy spolku přes 450 lidí.
Letos hospodaří Advaita s jedenácti miliony korun. Zhruba polovinu peněz získala od státu, Liberecký kraj přidal dva miliony, zhruba milion města a obce a zbytek se vybere od klientů.