V uprchlických zařízeních na severovýchodě Nigérie vypukla cholera, už se jí nakazilo více než tisíc osob. Nemoc se však lékařům zatím nedaří vymýtit, protože lidé nové případy nákazy často nehlásí úřadům. Cholera už v oblasti zabila několik desítek nakažených. Oznámil to představitel OSN.
Ve státě Borno, který je epicentrem nákazy a kde působí nigerijská teroristická skupina Boko Haram, se podle místních úřadů k 11. září cholerou nakazilo 1 626 lidí, 40 lidí už nemoci podlehlo. OSN přitom ještě 6. září uváděla, že cholera zabila 23 lidí.
Až 1,8 milionu lidí bylo v důsledku násilí a nedostatku jídla nuceno opustit své domovy. Období dešťů navíc přispělo k rychlejšímu šíření cholery v uprchlických zařízeních, kde běženci často žijí v nehygienických podmínkách.
Nejvíce případů cholery bylo zaznamenáno v uprchlickém táboře Muna Garage, který leží na okraji Maiduguri, metropole státu Borno.
"Když se lidé nakazí, tak často nejdou do nemocnice," uvedl Souleymane Sow z Dětského fondu OSN (UNICEF). Nenahlášené případy podle něj přispívají k šíření nákazy, humanitární pracovníci proto začali navštěvovat nakažené přímo v táborech, odkud je berou na lékařská vyšetření.
Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.
Dodržování správné hygieny je klíčové v boji proti průjmovým onemocněním a může pomoci ochránit před nákazou i více náchylné podvyživené děti. Průjmová onemocnění jsou podle OSN čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí dětí na světě. Před dovršením pěti let na následky těchto nemocí každoročně přijde o život téměř 500 tisíc dětí.