Rozumné pití kávy srdci neškodí, v některých případech může dokonce prospívat. Pokud však člověk svou lásku ke kofeinu přežene a vypije denně více než pět šálků silné kávy, může jeho zvyk nechat na jeho zdraví negativní otisk. Informuje o tom studie uveřejněná v odborném časopisu Circulation Heart Failure.
Vědci z Bostonské nemocnice se podívali na všechny renomované studie zabývající se vztahem zdraví a kávy v posledních 10 letech. Z jejich bádání vyplývá, že americké i evropské studie se shodly na tom, že dva hrníčky typické americké kávy denně neškodí, ale naopak snižují riziko infarktu.
"Přestože většina lidí má pocit, že káva škodí, došli jsme k názoru, že tomu může být v určitých případech naopak," píše Murray Mittleman z Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu. Vědci však upozorňují, že výsledky nelze zobecnit, protože například v Evropě se pije silnější káva než ve Spojených státech.
Zároveň neřešili rozdíl mezi kávou bez kofeinu a klasickým kofeinovým nápojem. "Je to ale dobrá zpráva pro pacienty, kteří mají slabé srdce. Napití se kávy je pravděpodobně neohrozí," vzkazuje. Dodává však, že by se to s holdováním tomuto nápoji nemělo přehánět. "Pět šest hrníčků dokáže v organismu vyvolat problém a nakonec vznik kardiovaskulární choroby podpořit," varuje.
Lékaři navíc stále nemají jistotu, proč může u některých lidí káva snižovat riziko vzniku infarktu. Podle některých hlasů její každodenní pití vytváří kofeinovou toleranci, což vede k tomu, že organismus milovníků kávy nereaguje na nápoj a stres zvýšením krevního tlaku. Podle Mittlemana se v několika studiích ukázalo, že káva má pozitivní vliv také při léčbě cukrovky 2. typu, což je onemocnění, které často ke kardiovaskulárním problémům přispívá.