Výzkum
Vědci našli účinnou léčbu rakoviny slinivky břišní
26.01.2017 05:56 Původní zpráva
Velký krok vpřed udělali vědci ve výzkumu léčby rakoviny slinivky břišní. Nově objevený postup dokáže prodloužit život až polovině pacientů. Podle lékařů je to obrovská šance, která se neobjevuje často. Napsal to server Independent.
Vědci z Liverpool University zjistili, že užití dvou konkrétních léků najednou může pacientům s rakovinou slinivky břišní zlepšit šance na život a prodloužit ho na více než pět let od první diagnózy.
Při lékařských testech výzkumníci zjistili, že 29 procent pacientů, kteří dostali zároveň chemoterapeutika gemcitabine a capecitebine, žijí s rakovinou déle než pět let.
"Tohle je jeden z největších průlomů v historii léčby rakoviny slinivky břišní," řekl vedoucí týmu výzkumníků John Neoptolemos. Tvrdí, že nový způsob léčby by mohl zdvojnásobit počet pacientů, kteří budou s rakovinou žít delší a kvalitnější život.
Až se z kombinace léků stane standardní léčba, bude mít mnoho lidí šanci získat cenné měsíce, a možná dokonce roky života navíc.
"Od roku 1970 došlo jen k malému posunu ve výzkumu, léčbě i šancích na přežití. Tohle je první velký průlom," řekla vědkyně z britského ústavu Pancreatic Cancer Leanne Reynolds.
U přibližně 9400 lidí diagnostikují britští lékaři rakovinu slinivky každý rok. Asi 8800 pacientů na tuto nemoc v Británii ročně zemře.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.