Na konfekční velikosti sice zvýšené množství tuku v krvi vidět není, ale dokáže napáchat velké škody na srdci a cévách. Evropští vědci proto dali hlavy dohromady a v rozsáhlém výzkumu prý objevili nové geny, které k vysokému cholesterolu své nositele předurčují. Přiblížila se tedy doba, kdy vysoký cholesterol bude pro lékaře a pacienty představovat výrazně nižší problém?
Každým rokem vezmou kardiovaskulární choroby život více než 50 tisícům Čechů. Ve velké míře se na tom podílí také vysoký cholesterol, který se usazuje v cévách a snižuje jejich průchodnost, což může vést až k infarktu. "Spolu s kouřením, nedostatkem pohybu, nevhodnou stravou a velkým množstvím stresu představuje vysoký podíl lipidů v krvi riziko pro srdce a cévy," potvrzuje kardiolog Miroslav Pšenička ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Evropští lékaři proto spojili síly a ve výzkumu, který zahrnoval více než 65 tisíc Evropanů, hledali důvody, proč mají někteří lidé větší riziko zvýšené hladiny cholesterolu než ostatní. Zkoumali geny, které tuto okolnost přímo ovlivňují. Ke svému překvapení našli o 113 genových variací víc, než bylo doposud známo, a s některými geny se setkali vůbec poprvé.
Zvýšené riziko vysokého cholesterolu u dobrovolníků navíc zůstalo i poté, co vědci započítali jejich věk, BMI, cukrovku, kouření či užívání některých léků. "Je to velký úspěch, který nám pomáhá lépe se zorientovat v našich genech. Tyto informace nám mohou pomoci bojovat s kardiovaskulárními nemocemi," řekla v deníku Daily Mail Helene Wilsonová z British Heart Foundation. Radovat se však, že lékaři jsou zase výrazně blíž k odstranění jednoho zdravotního neduhu, je předčasné.
Odborníci sice teď budou vědět, že pacient má předpoklady k vyššímu cholesterolu, ale nedokážou jejich vliv změnit nebo odstranit. Navíc samotný fakt, že má člověk od dětství zvýšený cholesterol, neznamená, že se musí začít neprodleně léčit.
Lékaři upozorňují, že léčbu je nutné nasadit ve chvíli, kdy se hladina cholesterolu neustále zvyšuje, případně ve chvíli, kdy nastanou kardiovaskulární potíže. "Velký vliv má zejména životní styl. Úprava jídelníčku, žádné cigarety a pravidelný pohyb mají v mnoha případech stejný efekt jako nasazení léků," dodává kardiolog Pšenička.