Vědci jsou zase o krok blíž k objevení vakcíny proti žloutence typu C, proti níž neexistuje v současnosti účinná léčba. Očkování bylo úspěšně testováno na myších a opicích, na příští rok jsou naplánovány klinické testy. Podle lékařů by to znamenalo zlom nejen v prevenci, ale také naději pro již nakažené pacienty.
Hepatitida neboli žloutenka typu C je chronické onemocnění, které se šíří krví a způsobuje rakovinu či selhání jater. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace jí trpí na celém světě 170 milionů lidí. Přestože je tato nákaza spojována zejména s narkomany, z celkového počtu je pouhých 10 milionů uživatelů drog, kteří se nakazili infikovanou injekcí. Nakazit se je totiž možné z infikované krve, při transplantaci orgánů či při porodu.
"Bez rychlého zásahu se bude nemoc šířit dál a navíc se může oddělit od choroby AIDS, se kterou je nyní spojována," varují francouzští odborníci v nové studii uveřejněné ve vědeckém časopisu Science Translational Medicine.
Lidé nemohou virus hepatitidy typu C porazit pomocí vlastních sil, jelikož nákaza oslabuje imunitní systém, takže mutuje do silnějších variant. Z tohoto důvodu nechtějí lékaři přistoupit ke klasickému očkování, při kterém se do těla dostane oslabený virus, proti němuž si tělo vytvoří protilátky. V případě hepatitidy typu C by to bylo velmi riskantní a nebezpečné.
Výzkumníci z francouzské Universite Pierre et Marie Curie v Paříži vedení Davidem Klatzmannem však zkoušejí na myších a opicích vakcínu, jež se skládá z částí viru, které se nemohou samy o sobě množit. "Když jsou drobné části do těla vpíchnuty, mají sílu zaktivovat imunitní systém, který vytvoří protilátky; člověk je potom při styku s plnohodnotnou nákazou chráněn," tvrdí odborníci.
Na stejné bázi funguje i očkování proti rakovině děložního čípku. Otázkou však zůstává, zda vakcína proti žloutence typu C bude účinná i na lidech. Vědci mohou totiž z etických důvodů testovat pouze myši a opice, které nejsou přímo příbuzné s člověkem. Podle některých hlasů je tedy na jásot ještě brzy. Zda bude vědecký výzkum skutečně přelomový, ukáže až následující rok.