V minulosti vládli, užívali privilegií, dědili majetky. Čas však jejich výsady zařadil do kategorie historických přežitků. Pouze naoko ovšem. Vědci tvrdí, že přehlížení někdejší výsadní role prvorozených dětí by byl omyl.
"Lidé, kteří se narodili jako první ze sourozenců, jsou inteligentnější než jejich mladší bratři a sestry," tvrdí nizozemský tým vědců pod vedením Dorreta Boomsmaa. IQ testům podrobili 650 dětí do 18 let.
"Nejvyšší IQ měly jednoznačně děti, které neměly staršího sourozence. O něco hůře dopadly ty, které měly jednoho staršího sourozence. Děti s více než dvěma staršími sourozenci na tom byly ze všech nejhůř," říká vedoucí výzkumného týmu.
PSALI JSME: Jsou děti starších matek a mladších otců chytřejší?
Vědci se rozplývají nad vránami. Jsou tak chytré...
Podobná studie se zhruba stejnými výsledky vznikla i v norském Oslu. Vědecký tým pod vedením Pettera Kristensena vycházel z armádních záznamů o 240 tisíc norských mužů. Zjistil, že prvorození synové mají v průměru o 2,3 bodu vyšší IQ než jejich mladší bratři. Ti ale zase mají oproti svým ještě mladším bratrům náskok 1,1 bodu.
A proč bývají prvorození většinou chytřejší než mladší sourozenci? Možná se jim prostě rodiče věnují daleko víc. Možná hraje roli i to, že starší děti jsou často vedeny k výchově svých mladších sourozenců. A někteří vědci také tvrdí, že mozek poškozují protilátky matky, jejichž množství se po každém porodu zvyšuje.
Průzkum největší světové společnosti Vistage, která sdružuje ředitele a vedoucí pracovníky nejrůznějších amerických firem, navíc naznačuje, že pořadí, v jakém se člověk narodí, ovlivňuje i jeho případný úspěch v budoucí kariéře. Studie ukázala, že 43 procent manažerů, kteří sedí ve výkonných radách, jsou prvorozenci, 33 procent se jich narodilo jako druhé (třetí a případně další) dítě, a jen 23 procent manažerů představují benjamínci. Ti mají zas podle jiných sociologických výzkumů publikovaných v časopisech Science nebo Inteligence daleko větší sklony k tomu stát se revolucionáři a bývají prokazatelně kreativnější.
"Pořadí, ve kterém do rodiny přijdete, do značné míry ovlivňuje i to, jak prestižní povolání budete zastávat," říká psycholog prestižní americké Stanford University Robert Zajonc. Jeho průzkum nejenže poukazuje na nepoměr sourozenců mezi společenskou smetánkou, jako jsou chirurgové anebo absolventi doktorandského studia. Prvorozenci za Atlantikem statisticky vedou i v elitním spolku přezdívaném americký Kongres.
Jak ovlivňuje povahu člověka fakt, v jakém pořadí se narodí? |
PRVOROZENÍ jsou zpravidla úspěšní, dominantní, svědomití a často neurotičtí. Bývají to perfekcionisté a na své okolí dokážou být velmi tvrdí a nároční. Většina válečníků, vojevůdců, králů i prezidentů byla právě prvorozených. DRUHOROZENÍ jsou přizpůsobivější, méně lakomí a přístupnější ke spolupráci. LIDÉ, KTEŘÍ MAJÍ MLADŠÍHO A STARŠÍHO SOUROZENCE, bývají rebelové. Jsou impulzivní a touží objevovat nové věci. Zároveň mají ale vyhraněný smysl pro diplomatické chování a nemají problém vycházet s ostatními. Mají většinou hodně přátel. Bývají nenároční. Zároveň jsou ale snadno ovlivnitelní. NEJMLADŠÍ ZE SOUROZENCŮ bývají sympatičtí, družní a kreativní - často jsou nejoblíbenějšími členy rodiny. Nedělá jim problém riskovat. Dokážou výborně motivovat ostatní lidi (a také s nimi manipulovat). Umí okouzlit okolí, ale také lehce svalit vinu na ostatní. Rádi se předvádějí, jsou zvyklí na pozornost a péči ostatních, a mají proto problémy s dospěním a převzetím odpovědnosti. Nemají příliš velkou výdrž. JEDINÁČCI: Možná jsou opravdu rozmazlenější, zároveň ale jsou samostatnější než jejich vrstevníci (nemohli spoléhat na pomoc sourozenců). Ze stejného důvodu jsou i velmi svědomití a spolehliví. Nikdy se ovšem nemuseli dělit o hračky a sladkosti, mají proto problémy ve vztazích v kolektivu. Nejsou zvyklí projevovat city, svěřovat se se svými starostmi, jejich silnou stránkou není ani tolerance a trpělivost. Jejich city a také vztahy jsou ale mimořádně trvanlivé, a jakmile si někoho oblíbí, jsou ochotni za něj bojovat... Mimochodem - mezi jedináčky počítají psychologové i děti, které mají sourozence staršího o šest a více let. |
Více si o celé problematice přečtěte v časopisu Instinkt (č. 17), který vyšel 29. dubna 2010.
Ilustrační foto: archiv Týdne