Vědci vyvíjejí tetování měnící barvu. Má pomáhat při cukrovce

Zdraví
21. 4. 2012 10:30
Tetování s nanočásticemi by umožnilo pacientům mít svou hladinu cukru neustále pod kontrolou.
Tetování s nanočásticemi by umožnilo pacientům mít svou hladinu cukru neustále pod kontrolou.

Mít neustále přehled o hladině cukru v krvi je sen všech diabetiků. Právě pro ně vyvíjejí američtí vědci speciální tetování, které mění barvu podle toho, jaká je hladina glukózy v těle.

Nečekejte však, že pacienti budou nosit na ramenou barevné draky, čínská znamení či motýlky. Podle biomedicínských odborníků z Massachusetts Institute of Technology, kteří se na vývoji novinky podílí, nebude tetování viditelné pouhým okem. "Nyní pracujeme na vynalezení praktického zařízení,které budou mít pacienti u sebe a budou s jeho pomocí zkoumat změny na svých tetováních," uvádí autoři na univerzitním serveru.

Jejich výzkum navazuje na studii z roku 2009, která dokazovala, že nanočástice reagují na glukózu tím, že se "rozsvítí" jejich senzor. Této jejich vlastnosti využívá speciální inkoust obsahující nanočástice, který chtějí vědci aplikovat pacientům pod kůži. Elektrody poté reagují na výskyt hydrogenu peroxidu, což je látka vznikající při odbourávání glukózy.

Cukrovka v Čechách:

Podle údajů České diabetologické společnosti se za posledních 20 let výrazně zvýšil počet lidí s diabetem. V současnosti se s tímto onemocněním léčí přes 800 tisíc lidí a odhaduje se, že další třetina o své chorobě vůbec neví. 

V poslední době se šíří i možnost nepřetržitého monitoringu pomocí podkožních sond, které několikrát za den vysílají informace do monitoru, jenž vyhodnocuje průběh nemoci. Přestože pacienti musejí nosit u pasu krabičku, výhodou této metody je, že dokáže zvukovým signálem upozornit na pokles nebo růst hladiny cukru v krvi.

Pokud bude cukru v krvi málo, tetování tak bude vypadat vybledle. V opačném případě bude zářit sytou barvou. V současnosti vědci uvažují o tříbarevném spektru využívající žlutou, oranžovou a růžovou barvou. Inkoust by měl vydržet šest měsíců, poté jej lékaři budou muset znovu aplikovat.

Podle prvních ohlasů pacientů by jim novinka mohla výrazně zjednoduší život. V současnosti totiž mohou ke kontrole hladiny cukru v krvi používat glukometr neboli zařízení s drobnými jehličkami. Nevýhodou je, že si stěžují na rozpíchanou pokožku na prstech, lékaři zase nedoporučují používat zařízení vícekrát za den. "Je čas, aby zařízení pro diabetiky bylo menší, lehce přenosné, praktické a kontinuální," dodává Bruce Buckingham ze Stanford University.

Právě možnost mít neustálý přehled o tom, zda má diabetik v krvi dostatek či nedostatek cukru, by znamenalo zásadní změnu, jak se vyhnout nejčastějším problémům při tomto onemocnění. Pokud vše půjde bez komplikací, novinka by se do několika let mohla podle vyjádření autorů nápadu objevit v ordinacích lékařů.

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ