Vědci z Brna vymysleli systém, který odhaluje Parkinsonovu nemoc

Zdraví
16. 9. 2015 16:30
Počítačový systém sleduje řeč pacienta, ale i jeho rychlost, sílu a třes při psaní či kreslení.
Počítačový systém sleduje řeč pacienta, ale i jeho rychlost, sílu a třes při psaní či kreslení.

Vědci z Laboratoře analýzy onemocnění mozku Vysokého učení technického v Brně vymysleli počítačový systém, který s více než devadesátiprocentní úspěšností diagnostikuje Parkinsonovu chorobu a stanovuje stadium nemoci od úplného počátku až do těžké formy. Zjišťuje to z řeči a písma pacientů. Vědci systém zkoušeli šest let. Za tu dobu prozkoumali stovku pacientů s Parkinsonovou chorobou. Systém mohou začít používat všichni lékaři, kteří o něj projeví zájem.

Vědci systém testovali ve spolupráci s Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně, která jim poskytla pacienty trpící nemocí. "Tyto pacienty vyšetřili lékaři, ale zároveň nahráli jejich řeč a snímali je kamerou při různých cvičeních, kterých bylo přes devadesát. Záznamy nám potom poslali a my jsme je vložili do systému, který pacienta vyhodnotil," řekl vedoucí laboratoře Jiří Mekyska.

Systém sleduje, zda pacient mluví monotónně, jestli se zasekává, jak artikuluje a podobně. Stejné je to u kreslení a psaní, počítač sleduje rychlost, sílu, ale také třes píšícího.

Systém poskytuje výsledky v číslech, na jejichž základě je možné stanovit, zda je pacient zdravý, nemocný, případně v jakém stadiu se Parkinsonova choroba nachází. "To neurologům šetří čas i peníze. Především možnost odhadu stadia onemocnění je v dnešní době velmi důležitá, protože i když nemoc není vyléčitelná, mají lékaři různé možnosti, jak utlumit příznaky a zpomalit její průběh," uvedl Mekyska.

Kromě toho šestiletý výzkum odhalil, jak řeč zlepšit. Podle Mekysky je možné léčit nemocné pomocí repetitivní transkraniální magnetické stimulace. "Speciální cívka se přikládá nad určitou část mozku a silným magnetickým polem vyvolává elektrický potenciál. Výhodou je, že je to neinvazivní léčba, která by mohla sloužit jako doplněk dnes už užívaných léků jako dopamin, který po čase přestává mít vliv právě na řeč," uvedl Mekyska. A právě výzkum ukázal, na kterou část mozku může metoda působit, aby byly problémy s řečí co nejmenší.

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění, které způsobuje, že pacient postupně ztrácí schopnost kontrolovat svůj pohyb. Často se projevuje také třesem.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ